Hamas Isroilning ko‘chirish rejasini qat’iyan rad etdi
Hamas Isroilning G‘azodagi aholiga ko‘chish rejasini qat’iyan rad etdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Guruh ushbu rejani majburiy ko‘chirish deb atab, unga qarshi chiqdi. Isroil armiyasi G‘azo shahridagi aholining xavfsizligini ta’minlash maqsadida janubiy hududga ko‘chishni taklif qilgan.
Shu sababli ular vaqtinchalik turar joylar va chodirlar tayyorlagan. Biroq, Hamas bu tashabbusni aldov deb baholadi va Isroil aslida kuchli harbiy hujumga tayyorlanayotganini ma’lum qildi.
So‘nggi paytlarda Isroil G‘azoning shimoliy qismida yangi harbiy operatsiyani boshlash niyatini bildirgan. Bu esa xalqaro hamjamiyatda katta tashvish uyg‘otmoqda.
2023-yil oktabridan boshlab davom etayotgan urushda G‘azoda 61 mingdan ortiq odam halok bo‘lgan. Shu bilan birga, millionlab odamlar o‘z uylarini tark etishga majbur bo‘ldi.
Bu holat mintaqada insoniy falokat va inqirozning chuqurlashayotganidan darak beradi. Xalqaro tashkilotlar va davlatlar vaziyatni tinch yo‘l bilan hal qilishga chaqirmoqda.
Urush oqibatida yuzaga kelgan muammolarni hal etish uchun tezkor va samarali choralar ko‘rilishi zarur.

Хамас категорически отверг план Израиля по переселению
Группа назвала этот план принудительным переселением и выступила против него. Армия Израиля предложила переселиться в южный регион с целью обеспечения безопасности жителей города Газа.
По этой причине были подготовлены временные жилища и палатки. Однако Хамас назвал эту инициативу обманом и заявил, что Израиль на самом деле готовится к мощному военному наступлению.
В последнее время Израиль выразил намерение начать новую военную операцию в северной части Газы. Это вызывает большую обеспокоенность в международном сообществе.
С октября 2023 года в продолжающейся войне в Газе погибло более 61 тысячи человек. Кроме того, миллионы людей были вынуждены покинуть свои дома.
Эта ситуация свидетельствует о нарастании гуманитарной катастрофы и кризиса в регионе. Международные организации и государства призывают к мирному разрешению конфликта.
Для решения проблем, возникших в результате войны, необходимо принять оперативные и эффективные меры.