Serbiya Prezidenti Aleksandr Vuchich mamlakatda yuzaga kelgan ommaviy namoyishlarga javoban favqulodda holat e’lon qilish niyatida emasligini ma’lum qildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Serbiyaning rasmiy axborot agentligi RTS xabar berdi. Prezident o‘z murojaatlarida davlat tartibini saqlash uchun zarur choralarni ko‘rish huquqiga ega ekanligini ta’kidladi, ammo favqulodda holat faqat eng so‘nggi chora sifatida qo‘llanilishi lozimligini bildirdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, qonun doirasida amalga oshirilayotgan choralar mamlakatdagi vaziyatni barqarorlashtirishga xizmat qiladi va agar ular samarali bo‘lmasa, favqulodda holat joriy etilishi mumkin. Shu bilan birga, Vuchich tartibni tiklash uchun qat’iy choralar ko‘rishga tayyor ekanligini qayd etdi.
Agar zarur choralar o‘z vaqtida ko‘rilmasa, bir necha kun ichida jinoyatlar va tartibsizliklar avj olishi ehtimoli mavjud. So‘nggi kunlarda Serbiyada turli tartibsizliklar kuzatilmoqda.
Muxolifat siyosiy partiyalarining binolariga hujumlar uyushtirilgan, bu esa jamoat tartibining buzilishiga olib kelmoqda. Xabarlarga ko‘ra, bu tartibsizliklar natijasida o‘nlab shaxslar hibsga olingan, politsiya xodimlari jarohatlangan.
Shuningdek, davlatni qo‘llab-quvvatlovchi fuqarolarning namoyishlari ham o‘tkazilmoqda. Tartibsizliklar va siyosiy murosasizlik davlat uchun katta xavf tug‘diradi.
Biroq, bu muammoni barqaror va qat’iy choralar yordamida hal qilish mumkin. Prezident Vuchich fikricha, mamlakatdagi vaziyatni barqarorlashtirish uchun zarur choralarni imkon qadar tezroq amalga oshirish muhim ahamiyatga ega.

Президент Сербии не объявит чрезвычайное положение
Президент Сербии Александр Вучич заявил, что не намерен объявлять чрезвычайное положение в ответ на массовые протесты в стране. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщило официальное информационное агентство Сербии RTS. Президент подчеркнул, что имеет право принимать необходимые меры для поддержания порядка в государстве, однако чрезвычайное положение должно применяться только в крайнем случае.
По его словам, меры, принимаемые в рамках закона, служат стабилизации ситуации в стране, и если они окажутся неэффективными, может быть введено чрезвычайное положение. При этом Вучич отметил, что готов принять решительные меры для восстановления порядка.
Если необходимые меры не будут приняты своевременно, существует вероятность роста преступности и беспорядков в течение нескольких дней. В последние дни в Сербии наблюдаются различные беспорядки.
Произошли нападения на здания оппозиционных политических партий, что приводит к нарушению общественного порядка. По сообщениям, в результате этих беспорядков десятки человек были задержаны, полицейские получили ранения.
Также проходят митинги граждан, поддерживающих государство. Беспорядки и политическая нестабильность представляют большую угрозу для страны.
Однако эту проблему можно решить с помощью стабильных и решительных мер. По мнению президента Вучича, важно как можно скорее принять необходимые меры для стабилизации ситуации в стране.