Zelenskiy va Yevropa yetakchilari Vashingtonda uchrashadi
Dushanba kuni Oq uyda o‘tkaziladigan uchrashuv Ukraina va Yevropa xavfsizligi uchun muhim ahamiyatga ega. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Mutaxassislarning fikricha, bu muzokaralar Tramp va Putin o‘rtasidagi oldingi sammitdan ham muhimroq bo‘lishi mumkin. Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiy Yevropa yetakchilari bilan birga Vashingtonga tashrif buyurdi.
Ularning asosiy maqsadi AQSh prezidenti Donald Trampga tinchlik kelishuvi Ukraina ishtirokisiz imzolanmasligi va unga qat’iy xavfsizlik kafolatlari qo‘shilishi lozimligini yetkazishdir. Zelenskiy Ukraina hududidan voz kechmaslik niyatida ekanligini ta’kidlamoqda.
G‘arb davlatlari esa Ukraina uchun NATOga o‘xshash himoya tizimini yaratish mumkinligini bildirmoqda. Bu kelajakda Rossiyaning hujumlarini oldini olishda muhim vosita bo‘ladi.
Shu bilan birga, Rossiya Donbass va Qrim hududlarini nazoratda ushlab turishga qat’iy intilmoqda. Agar Ukraina hududdan voz kechishga majbur bo‘lsa, bu mamlakatning xavfsizligini yanada zaiflashtirishi mumkinligi haqida ogohlantirishlar mavjud.
Harbiy ekspertlar urush to‘xtatilgandan keyin ham Rossiya kuchlarini tiklab, yangi hujumga tayyorlanishi ehtimoli mavjudligini ta’kidlamoqda. Shuning uchun Vashingtondagi muzokaralar nafaqat urushni tugatish, balki Ukraina uchun uzoq muddatli xavfsizlik kafolatlarini ta’minlashda muhim ahamiyatga ega bo‘lmoqda.

Зеленский и лидеры Европы встретятся в Вашингтоне
В понедельник в Белом доме состоится встреча, имеющая важное значение для безопасности Украины и Европы. Об этом сообщает Zamin.uz.
По мнению экспертов, эти переговоры могут быть даже важнее предыдущего саммита между Трампом и Путиным. Президент Украины Владимир Зеленский вместе с европейскими лидерами посетил Вашингтон.
Их главная цель — донести до президента США Дональда Трампа, что мирное соглашение не должно быть подписано без участия Украины и что в него должны быть включены строгие гарантии безопасности. Зеленский подчеркивает, что не намерен отказываться от территорий Украины.
Западные страны заявляют, что для Украины можно создать систему защиты, похожую на НАТО. Это станет важным инструментом для предотвращения будущих атак России.
В то же время Россия настойчиво стремится сохранить контроль над территориями Донбасса и Крыма. Существуют предупреждения, что если Украина будет вынуждена отказаться от этих территорий, это может еще больше ослабить безопасность страны.
Военные эксперты отмечают, что даже после прекращения войны Россия может восстановить свои силы и подготовиться к новому наступлению. Поэтому переговоры в Вашингтоне имеют важное значение не только для прекращения войны, но и для обеспечения долгосрочных гарантий безопасности для Украины.