Isroilda G‘azo urushiga qarshi katta namoyish bo‘lib o‘tdi
Isroilda yuz minglab odamlar ko‘chalarga chiqib, G‘azo urushini to‘xtatishni va Hamas qo‘lida qolgan garovdagilarni ozod qilishni talab qildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Eng katta namoyish Tel-Avivdagi “Garovdagilar maydoni”da bo‘lib o‘tdi. Namoyishchilar hukumatning G‘azo shahrini egallash rejasini garovdagilar hayotiga xavf soluvchi qaror deb hisoblamoqda.
Namoyishlar doirasida bir kunlik umumiy ish tashlash ham tashkil etildi. Ayrim yo‘llar, universitetlar va ofislar yopildi, taxminan 40 kishi hibsga olindi.
Bosh vazir Benyamin Netanyaxu bu noroziliklarni tanqid qilib, ularning Hamasni yanada qat’iyatli qilishini ta’kidladi. Garovdagilar oilalari esa hukumatni keskin qoraladi.
Matan ismli yigitning onasi Einav Zangauker: “Biz farzandlarimizni talab qilamiz. Hukumat adolatli urushni ma’nosiz urushga aylantirdi”, deb bayonot berdi.
Namoyishlar Isroil urush kabinetining G‘azo shahrini to‘liq egallash qarorini qabul qilganidan keyin boshlandi. Birlashgan Millatlar Tashkiloti bu reja haqida tanqidiy munosabat bildirdi.
G‘azoda esa tinimsiz bombardimonlar tufayli minglab odamlar uylarini tark etishga majbur bo‘lmoqda, o‘nlab tinch aholi halok bo‘lgan. BMT ma’lumotlariga ko‘ra, G‘azoda 1,9 million kishi o‘z uyidan ayrilgan va aholining katta qismi ocharchilik xavfi ostida qolmoqda.
2023-yilda Hamas tomonidan uyushtirilgan hujum natijasida 1,200 dan ortiq isroillik halok bo‘lgan, Isroilning javob hujumlarida esa 61 mingdan ortiq falastinlik jon bergani qayd etilgan. Bu voqealar mintaqada tinchlik va barqarorlikka jiddiy tahdid solmoqda.

В Израиле прошла крупная демонстрация против войны в Газе
В Израиле сотни тысяч людей вышли на улицы, требуя остановить войну в Газе и освободить заложников, находящихся в руках Хамаса. Об этом сообщает Zamin.uz.
Крупнейшая демонстрация прошла на «Площади заложников» в Тель-Авиве. Демонстранты считают план правительства по захвату города Газа решением, угрожающим жизни заложников.
В рамках протестов была организована однодневная общая забастовка. Некоторые дороги, университеты и офисы были закрыты, около 40 человек были задержаны.
Премьер-министр Биньямин Нетаньяху критиковал эти протесты, подчеркивая, что они лишь укрепляют решимость Хамаса. Семьи заложников резко осудили правительство.
Мать молодого человека по имени Матан, Эйнав Зангаукер, заявила: «Мы требуем наших детей. Правительство превратило справедливую войну в бессмысленную».
Протесты начались после того, как израильский военный кабинет принял решение о полном захвате города Газа. Организация Объединенных Наций выразила критическое отношение к этому плану.
В Газе из-за непрекращающихся бомбардировок тысячи людей вынуждены покидать свои дома, десятки мирных жителей погибли. По данным ООН, 1,9 миллиона человек в Газе лишены жилья, и большая часть населения находится под угрозой голода.
В 2023 году в результате нападения, организованного Хамасом, погибло более 1200 израильтян, а в ответных ударах Израиля погибло свыше 61 тысячи палестинцев. Эти события представляют серьезную угрозу миру и стабильности в регионе.