Moskvada 11 ming sportchi ishtirokida rekord poyga bo‘lib o‘tdi
17 avgust kuni Rossiyada tashkil etilgan "Garden Ring" poygasi yangi rekord o‘rnatdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu tadbir Rossiya rekordlar kitobiga eng yirik ommaviy start sifatida kiritildi, chunki poyga start chizig‘ida 11 mingdan ortiq sportchi qatnashdi. Umuman olganda, tadbirda 30 mingdan ziyod kishi ishtirok etdi, deb xabar beradi Daily.afisha nashri.
Moskva shahar hokimining o‘rinbosari Maksim Liksutovning so‘zlariga ko‘ra, "Garden Ring" poygasi birinchi marta uzluksiz marafon yo‘nalishiga aylandi. Poytaxt markazidagi 16 kilometr masofada bo‘lib o‘tgan yugurishda eng yirik erkin start Rossiya rekordini o‘rnatdi.
Rasmiy shuningdek, bunday sport tadbirlariga aholining qiziqishi yil sayin oshib borayotganini ta’kidladi. Ularning maqsadi sportga bo‘lgan e’tiborni oshirish va insonlarning bo‘sh vaqtlarini mazmunli o‘tkazishiga yordam berishdir.
Musobaqada ishtirokchilar o‘z imkoniyatlariga qarab masofani tanlash imkoniga ega bo‘ldilar. Bolalar uchun 500 metr masofa, tajribali sportchilar uchun esa 16 kilometr yo‘nalish taklif etildi.
Musobaqa g‘oliblari va sovrindorlari kuboklar hamda esdalik sovg‘alari bilan taqdirlandi. Bu kabi tadbirlar sportni ommalashtirishga katta hissa qo‘shmoqda.

В Москве прошла рекордная гонка с участием 11 тысяч спортсменов
17 августа в России состоялась гонка "Garden Ring", которая установила новый рекорд. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это мероприятие было внесено в Книгу рекордов России как самый массовый старт, поскольку на линии старта участвовало более 11 тысяч спортсменов. В целом в мероприятии приняли участие более 30 тысяч человек, сообщает издание Daily.afisha.
По словам заместителя мэра Москвы Максима Ликсутова, гонка "Garden Ring" впервые стала непрерывным марафонским маршрутом. На дистанции в 16 километров в центре столицы самый массовый свободный старт установил рекорд России.
Официальный представитель также отметил, что интерес населения к таким спортивным мероприятиям с каждым годом растет. Их цель — повысить внимание к спорту и помочь людям проводить свободное время с пользой.
Участники соревнований могли выбрать дистанцию в зависимости от своих возможностей. Для детей была предложена дистанция 500 метров, для опытных спортсменов — маршрут в 16 километров.
Победители и призёры соревнований были награждены кубками и памятными подарками. Подобные мероприятия вносят большой вклад в популяризацию спорта.