Sulavesida 5,8 ballik zilzila 29 kishi jarohatlandi
Indoneziyaning Sulavesi orolining Poso tumanida 5,8 magnitudali zilzila yuz berdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu zilzila natijasida 29 kishi jarohatlandi. Ularning ikki nafari og‘ir ahvolda bo‘lib, shifoxonalarga yotqizildi.
Amerikaning Geologiya xizmati ma’lumotlariga ko‘ra, zilzila Poso shahridan 15 kilometr shimolda, mahalliy vaqt bilan soat 05:38 da sodir bo‘lgan. Asosiy silkinishdan so‘ng 10 marta aftershoklar kuzatilgan.
Eng kuchli aftershok 3,2 magnitudali bo‘lib, qolganlari esa 2,0 magnitudani tashkil qilgan. Indoneziya tabiiy ofatlar boshqaruvi agentligi jarohatlanganlarning barchasi shifoxonalarga yetkazilganini va ularga zarur davolash ishlari olib borilayotganini ma’lum qildi.
Hozirda ikki kishi og‘ir ahvolda. Agentlik shuningdek, zilzila oqibatida sunami xavfi yo‘qligini bildirgan, bu esa mahalliy aholi uchun muhim tasalli bo‘ldi.
Ba’zi mahalliy ommaviy axborot vositalari esa zilzila magnitudasi 6,0 ball deb noto‘g‘ri ma’lumot tarqatgan. Ushbu voqea va uning aftershoklari Indoneziyada tabiiy ofatlarga tayyorgarlik ko‘rish zaruratini yana bir bor ko‘rsatdi.
Bu hodisa har qanday favqulodda vaziyatlarga tayyor turish va zarur choralarni ko‘rish lozimligini yanada ta’kidlaydi.

В Сулавеси произошло землетрясение магнитудой 5,8, 29 человек получили ранения
В результате этого землетрясения пострадали 29 человек. Двое из них находятся в тяжелом состоянии и были госпитализированы.
По данным Геологической службы США, землетрясение произошло в 15 километрах к северу от города Посо в 05:38 по местному времени. После основного толчка было зафиксировано 10 афтершоков.
Самый сильный афтершок имел магнитуду 3,2, остальные — 2,0. Агентство по управлению природными бедствиями Индонезии сообщило, что все пострадавшие доставлены в больницы и получают необходимое лечение.
В настоящее время двое находятся в тяжелом состоянии. Агентство также заявило, что угрозы цунами вследствие землетрясения нет, что стало важным утешением для местного населения.
Некоторые местные СМИ ошибочно сообщили, что магнитуда землетрясения составила 6,0. Это событие и его афтершоки вновь подчеркнули необходимость подготовки к природным катастрофам в Индонезии.
Этот инцидент ещё раз акцентирует внимание на важности быть готовыми к чрезвычайным ситуациям и принимать необходимые меры.