Londonlik 10 yoshli shaxmatchi yangi rekord o‘rnatdi
Londonlik o‘n yoshli maktab o‘quvchisi Bodxana Sivanandan shaxmatda yangi rekord o‘rnatdi va grossmeysterni mag‘lub etgan eng yosh shaxmatchi sifatida tarixda o‘z o‘rnini topdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
CNN va BBC xabarlariga ko‘ra, bu g‘alaba unga shaxmat tarixida muhim o‘rin egallashga yordam berdi. Bodxana Buyuk Britaniya shaxmat chempionatining finalida 60 yoshli Pit Vellsni mag‘lub etdi.
Ushbu muvaffaqiyat uning shaxmatdagi yutuqlarini yangi bosqichga ko‘tarib, xalqaro usta unvonini qo‘lga kiritishiga sabab bo‘ldi. Xalqaro shaxmat federatsiyasining ma’lumotlariga ko‘ra, Bodxananing 10 yil, 5 oy va 3 kundan iborat yoshdagi rekordlari 2019 yilda o‘rnatilgan 10 yosh 11 oylik Karisa IP ning rekordini yangiladi.
Hozirda Sivanandan Vengriyadagi Shaxmat olimpiadasida ayollar jamoasi tarkibida ishtirok etib, Angliyani xalqaro maydonda muvaffaqiyatli himoya qilayotgan eng yosh shaxmatchi hisoblanadi. Bodxana shaxmat bilan besh yoshidan shug‘ullanadi.
COVID-19 pandemiyasi davrida otasining do‘stlaridan birining sumkasidan topilgan shaxmat taxtasi unga o‘yinchoq bo‘lib xizmat qilgan va shu orqali u shaxmatga qiziqib qoldi. Shundan so‘ng u shaxmatni jiddiy o‘rganishni boshladi.
Bodxananing yosh shaxmatchi sifatidagi yutuqlari mamlakatda shaxmatning ahamiyatini oshirishga va yoshlarning intellektual rivojlanishiga katta hissa qo‘shadi. Bu natijalar yosh avlodni bilimga intilish va mantiqiy fikrlashga undaydi.

10-летний шахматист из Лондона установил новый рекорд
Десятилетний школьник из Лондона Бодхана Сиванандан установил новый рекорд в шахматах и вошёл в историю как самый молодой шахматист, победивший гроссмейстера. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным CNN и BBC, эта победа помогла ему занять важное место в истории шахмат. Бодхана победил 60-летнего Пита Уэллса в финале чемпионата Великобритании по шахматам.
Этот успех поднял его достижения в шахматах на новый уровень и позволил получить звание международного мастера. Согласно данным Международной шахматной федерации, рекорд Бодханы в возрасте 10 лет, 5 месяцев и 3 дней превзошёл рекорд Карисы ИП, установленный в 2019 году в возрасте 10 лет и 11 месяцев.
В настоящее время Сиванандан участвует в шахматной олимпиаде в Венгрии в составе женской команды и является самым молодым шахматистом, успешно представляющим Англию на международной арене. Бодхана занимается шахматами с пяти лет.
Во время пандемии COVID-19 шахматная доска, найденная в сумке друга отца, стала для него игрушкой, благодаря чему он заинтересовался шахматами. После этого он начал серьёзно изучать шахматы.
Достижения Бодханы как молодого шахматиста способствуют повышению значимости шахмат в стране и вносят большой вклад в интеллектуальное развитие молодёжи. Эти результаты вдохновляют молодое поколение стремиться к знаниям и логическому мышлению.