Falastinliklar G‘azodan xavfsiz joyga ko‘chmoqda
Isroilning G‘azo shahriga yer hujumi boshlanishi xavfi sababli minglab falastinliklar sharqiy hududlardagi uylarini tark etib, janub va g‘arb tomon ko‘chmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Hozirgi kunda bu hudud doimiy ravishda vayronaga uchramoqda. Isroil hukumati G‘azo shahrini nazoratga olish rejasini amalga oshirishga harakat qilmoqda, bu esa ichki va xalqaro maydonda katta xavotir uyg‘otmoqda.
Shu bilan birga, yuz minglab isroilliklar urushni to‘xtatish va Falastinlik jangarilar tomonidan ushlangan garovdagilarni ozod qilish talabi bilan norozilik namoyishlarini o‘tkazmoqda. Misr va Qatar vakillari Isroil yer hujumini to‘xtatish borasida so‘nggi muzokaralarni davom ettirmoqda.
Isroil bosh vaziri Benyamin Netanyaxu G‘azo shahrini Hamaz harakatining oxirgi asosiy tayanch hududi deb atamoqda, ammo qo‘shimcha harbiy amaliyot garovdagilar xavfini yanada oshirishi mumkin. G‘azo shahrida ko‘plab falastinliklar urushni to‘xtatish va yer hujumining oldini olish maqsadida norozilik namoyishlarini rejalashtirmoqda.
Aholi xavfsizlik uchun oldindan janubga ko‘chib, o‘z oilasi va mulkini xavfsiz hududga ko‘chirishga intilmoqda. Favqulodda boshpana uchun 1,5 million chodirga ehtiyoj mavjud.
2023 yil oktabr oyida boshlangan urush davomida 2,2 million falastinlik ichki ko‘chirilgan, 61 mingdan ortiq odam halok bo‘lgan. Shuningdek, oziq-ovqat tanqisligi va ochlik sababli 263 kishi, jumladan 112 bola hayotdan ko‘z yumgan.
Bu vaziyat mintaqada insoniy falokat darajasiga yetib borganini ko‘rsatmoqda. Xalqaro hamjamiyat va insonparvarlik tashkilotlari vaziyatni yaxshilash uchun yordam ko‘rsatishni davom ettirmoqda.

Палестинцы покидают Газу в безопасное место
Из-за угрозы начала наземного наступления Израиля на город Газу тысячи палестинцев покидают свои дома в восточных районах и перемещаются на юг и запад. Об этом сообщает Zamin.uz.
В настоящее время этот район постоянно подвергается разрушениям. Правительство Израиля пытается реализовать план по контролю над городом Газой, что вызывает большую обеспокоенность как внутри страны, так и на международной арене.
В то же время сотни тысяч израильтян проводят протесты с требованием прекратить войну и освободить заложников, удерживаемых палестинскими боевиками. Представители Египта и Катара продолжают последние переговоры о прекращении наземного наступления Израиля.
Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху называет город Газу последним основным опорным пунктом движения Хамас, однако дополнительная военная операция может еще больше увеличить риск для заложников. Во многих местах Газы палестинцы планируют провести протесты с целью остановить войну и предотвратить наземное наступление.
Жители заранее перемещаются на юг ради безопасности, стремясь перевезти свои семьи и имущество в безопасные районы. Для экстренного убежища требуется 1,5 миллиона палаток.
Во время войны, начавшейся в октябре 2023 года, 2,2 миллиона палестинцев стали внутренне перемещенными лицами, погибло более 61 тысячи человек. Кроме того, из-за нехватки продовольствия и голода умерли 263 человека, в том числе 112 детей.
Эта ситуация свидетельствует о том, что регион достиг уровня гуманитарной катастрофы. Международное сообщество и гуманитарные организации продолжают оказывать помощь для улучшения ситуации.