Isroilda ish tashlash va namoyishlar kengaydi
Isroilda yuz berayotgan o‘zgarishlar mamlakat siyosiy va ijtimoiy hayotida katta ta’sir ko‘rsatmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Tel-Aviv hukumati ma’lumotlariga ko‘ra, G‘azo mintaqasida 50 nafar isroillik mahbus mavjud bo‘lib, ularning 20 nafari tirik qolgan. Shu sababli mamlakat bo‘ylab bir milliondan ortiq fuqarolar ish tashlash va norozilik namoyishlarida ishtirok etishga qaror qildi.
Joriy yil davomida ish tashlash va namoyishlar avvalgi muammolarga nisbatan tez sur’atlarda kengaydi. Namoyishchilar, ayniqsa, mahbuslar masalasida hukumatdan yangi kelishuvlar va almashish bitimlarini imzolashni talab qilmoqda.
Xabarlarga ko‘ra, hukumat G‘azo sektoriga kirish rejasini amalga oshirish o‘rniga, mahbuslarni almashtirish haqida qaror qabul qilmoqchi. Bu ish tashlashlar va norozilik namoyishlari mamlakatning barcha hududlarida keng ko‘lamda o‘tkazildi.
Yuqori samaraga erishish maqsadida bir nechta yirik kompaniyalar va xususiy sektor vakillari ham ish tashlashga qo‘shildi. Davlat va xususiy muassasalarda, jumladan shahar hokimiyatlarida ham ish tashlashlar davom etdi.
Bu holatlar jamoat transporti va boshqa muhim infratuzilmalarning faoliyatiga salbiy ta’sir ko‘rsatdi. Televizion xabarlarga ko‘ra, ish tashlash natijasida poytaxt shaharlarida jiddiy tirbandliklar yuzaga kelib, poyezd qatnovi to‘xtatildi.
Tel-Avivdagi markaziy mitingda esa o‘n minglab odamlar ishtirok etdi. Namoyishlar va ish tashlashlar faqat siyosiy masalalarga emas, balki inson huquqlari va etik muammolarga ham e’tibor qaratilishini ta’minlamoqda.
Xalqaro huquq tashkilotlari ma’lumotlariga ko‘ra, Isroil qamoqxonalarida hozirda qattiq sharoitlarda, ochlik va qiynoqlarga duch kelayotgan 10 mingdan ortiq falastinlik mahbuslar mavjud. 2023 yil 7 oktyabrdan buyon Isroilning AQSh yordamida olib borayotgan operatsiyalari terrorchilik, vayrongarchilik va inson huquqlarini buzish holatlari bilan davom etmoqda.
Inson huquqlari tashkilotlari va Xalqaro Sudning ogohlantirishlariga qaramay, bu muammolar hali ham hal etilmagan va huquqiy nazorat davom etmoqda.

В Израиле расширились забастовки и демонстрации
Изменения, происходящие в Израиле, оказывают значительное влияние на политическую и социальную жизнь страны. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным правительства Тель-Авива, в секторе Газа содержатся 50 израильских заключённых, из которых 20 живы. По этой причине более миллиона граждан по всей стране решили принять участие в забастовках и протестных демонстрациях.
В течение текущего года забастовки и демонстрации расширились с более высокой скоростью по сравнению с предыдущими проблемами. Демонстранты особенно требуют от правительства подписания новых соглашений и договоров об обмене заключёнными.
По сообщениям, вместо реализации плана по входу в сектор Газа правительство намерено принять решение об обмене заключёнными. Эти забастовки и протестные акции проводились в широком масштабе во всех регионах страны.
Для достижения высокой эффективности к забастовкам присоединились несколько крупных компаний и представители частного сектора. Забастовки продолжались в государственных и частных учреждениях, включая городские администрации.
Эти события негативно сказались на работе общественного транспорта и другой важной инфраструктуры. По телевизионным сообщениям, в результате забастовок в столичных городах возникли серьёзные пробки, а движение поездов было приостановлено.
На центральном митинге в Тель-Авиве приняли участие десятки тысяч человек. Демонстрации и забастовки обеспечивают внимание не только к политическим вопросам, но и к проблемам прав человека и этики.
По данным международных правозащитных организаций, в израильских тюрьмах в настоящее время содержатся более 10 тысяч палестинских заключённых, находящихся в тяжёлых условиях, подвергающихся голодовке и пыткам. С 7 октября 2023 года операции Израиля при поддержке США продолжаются с проявлениями терроризма, разрушений и нарушений прав человека.
Несмотря на предупреждения правозащитных организаций и Международного суда, эти проблемы остаются нерешёнными, и правовой контроль продолжается.