Tramp va Zelenskiy Oq uyda urushni muhokama qildi
AQSH prezidenti Donald Tramp Oq uyda Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiyni qabul qildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu uchrashuvda Tramp va Zelenskiy o‘zaro hamkorlik va mavjud muammolar haqida fikr almashdi. Tramp jurnalistlarga bergan bayonotida Ukrainadagi urushni to‘xtatish muhimligini ta’kidladi.
U tinchlik shartlarini janglar davom etayotgan paytda ham amalga oshirish mumkinligini bildirdi. Tramp shuningdek, agar o‘sha paytda u prezident bo‘lganida, urush boshlanmasligini aytdi.
Prezidentning so‘zlariga ko‘ra, hozircha Ukraina NATOga a’zo bo‘lish masalasi muhokama qilinmayapti, lekin unga yaxshi xavfsizlik kafolatlari berilishi ta’kidlandi. Uchrashuv davomida Tramp urushni boshlang‘ichda oson hal qilinadigan masala deb hisoblaganini, ammo kechikishlar va qiyinchiliklar tufayli muammo murakkablashganini qayd etdi.
Tramp va Zelenskiyning uchrashuvi xalqaro siyosatda katta ahamiyatga ega bo‘lib, ularning kelgusidagi qarorlari jahon tinchligiga ta’sir ko‘rsatishi mumkin. Bu uchrashuv ikki davlat o‘rtasidagi munosabatlarni yanada mustahkamlash va mintaqaviy xavfsizlikni ta’minlashga xizmat qiladi.

Трамп и Зеленский обсудили войну в Белом доме
Президент США Дональд Трамп принял президента Украины Владимира Зеленского в Белом доме. Об этом сообщил Zamin.uz.
На этой встрече Трамп и Зеленский обменялись мнениями о сотрудничестве и существующих проблемах. В заявлении для журналистов Трамп подчеркнул важность прекращения войны в Украине.
Он отметил, что условия мира можно реализовать даже во время продолжающихся боевых действий. Трамп также заявил, что если бы он был президентом в то время, война бы не началась.
По словам президента, вопрос о вступлении Украины в НАТО пока не обсуждается, но было подчеркнуто, что ей будут предоставлены хорошие гарантии безопасности. В ходе встречи Трамп отметил, что изначально считал войну вопросом, который можно было легко решить, но из-за задержек и трудностей проблема усложнилась.
Встреча Трампа и Зеленского имеет большое значение в международной политике, и их будущие решения могут повлиять на мировой мир. Эта встреча служит укреплению отношений между двумя странами и обеспечению региональной безопасности.