Aleppoda novvoyxonada kuchli portlash sodir bo‘ldi
Suriyaning shimoli-g‘arbida joylashgan yirik shahar Aleppoda navbatdagi kuchli portlash sodir bo‘ldi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
SANA axborot agentligining ma’lumotlariga ko‘ra, hozircha aniqlanmagan shaxs Al-Maysar tumanidagi novvoyxona yonida portlovchi qurilmani ishga tushirgan. Hodisa mahalliy vaqt bilan kechqurun yuz berdi.
Tezkor xizmatlar va politsiya xodimlari darhol voqea joyiga yetib bordi. Hozircha qurbonlar yoki jarohat olganlar haqida rasmiy ma’lumotlar e’lon qilinmagan.
Shunga qaramay, mahalliy ommaviy axborot vositalari bu hujum terrorchilik harakati bo‘lishi mumkinligini ta’kidlamoqda. Aholi va guvohlarning xabar berishicha, portlash yaqin atrofdagi uylar va do‘konlarga ham jiddiy zarar yetkazgan.
Mahalliy mutasaddilar tergov ishlari boshlanganini va hodisaga aloqador shaxslar izlanayotganini ma’lum qildi. Aleppo so‘nggi yillarda ko‘plab terroristik hujumlarga guvoh bo‘lgan shahar hisoblanadi.
Mutaxassislarning fikricha, bunday hodisalar Suriyada xavfsizlik masalalari hanuz hal qilinmaganini va tinch aholi hayotiga katta tahdid solayotganini ko‘rsatadi. Shuningdek, bu voqea mamlakatda tinchlik va barqarorlikni ta’minlash uchun qo‘shimcha chora-tadbirlar zarurligini anglatadi.

В пекарне в Алеппо произошёл сильный взрыв
В крупном городе Алеппо на северо-западе Сирии произошёл очередной мощный взрыв. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным информационного агентства SANA, пока неизвестное лицо привело в действие взрывное устройство рядом с пекарней в районе Аль-Майсар. Инцидент произошёл вечером по местному времени.
Службы быстрого реагирования и сотрудники полиции немедленно прибыли на место происшествия. Официальной информации о жертвах или пострадавших пока не поступало.
Тем не менее, местные СМИ отмечают, что это нападение может быть актом терроризма. По сообщениям жителей и свидетелей, взрыв серьёзно повредил близлежащие дома и магазины.
Местные власти сообщили, что начато расследование, и ведутся поиски лиц, причастных к происшествию. Алеппо в последние годы стал свидетелем множества террористических атак.
По мнению экспертов, такие события показывают, что вопросы безопасности в Сирии остаются нерешёнными и представляют серьёзную угрозу для мирного населения. Кроме того, этот инцидент свидетельствует о необходимости дополнительных мер для обеспечения мира и стабильности в стране.