Tramp va Zelenskiy tinchlik muzokaralarini boshladi
AQSH prezidenti Donald Tramp va Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiy o‘rtasida yuzma-yuz uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Uchrashuv taxminan bir soat davom etdi va undan so‘ng ular Yevropa yetakchilari bilan hamkorlikdagi muzokaralarni boshladi. Ushbu uchrashuv nafaqat ikki davlat rahbarlari uchun, balki butun mintaqada tinchlik va barqarorlikni ta’minlashda muhim ahamiyatga ega.
Donald Tramp muzokaralarni samarali va muvaffaqiyatli deb baholadi. U Rossiya, Yevropa Ittifoqi rahbarlari va Ukraina prezidenti bilan uch tomonlama uchrashuv o‘tkazish bo‘yicha kelishuvlarga erishishga umid bildirdi.
AQSH prezidenti fikricha, bunday uchrashuvlar tinchlikka erishish va barqarorlikni mustahkamlash uchun muhim qadam hisoblanadi. Tramp Alyaskada o‘tkazilgan sammit tinchlikka erishish uchun ishonch uyg‘otganini ta’kidladi.
U aytishicha, Rossiya prezidenti Vladimir Putin Ukraina uchun xavfsizlik kafolatlarini qabul qilishga tayyorligini bildirgan. Shuningdek, Putin va Zelenskiy Ukrainadagi nizoni tinch yo‘l bilan hal qilish bo‘yicha umumiy fikrga kelishlari mumkin.
Trampning so‘zlariga ko‘ra, keyingi muhim bosqich Ukraina bo‘yicha uch tomonlama uchrashuv bo‘ladi. U bu uchrashuvdan so‘ng Rossiyaning Ukrainaga nisbatan zo‘ravonlik harakatlari bo‘lmasligiga ishonishini bildirdi.
Uchrashuvda Ukraina prezidenti bilan birga Germaniya kansleri Fridrix Mers, Buyuk Britaniya bosh vaziri Kir Starmer, Fransiya prezidenti Emmanuel Makron, Italiya bosh vaziri Jorja Meloni, Finlandiya prezidenti Aleksandr Stubb, Yevrokomissiya rahbari Ursula fon der Lyayen va NATO bosh kotibi Mark Ryutte ham ishtirok etdi. Ushbu suhbatlar xalqaro siyosatdagi muhim qarorlarni qabul qilishga va Yevropa hamda butun dunyo uchun barqaror tinchlikni ta’minlashga qaratilgan.

Трамп и Зеленский начали мирные переговоры
Президент США Дональд Трамп и президент Украины Владимир Зеленский провели личную встречу. Об этом сообщил Zamin.uz.
Встреча длилась примерно один час, после чего они начали переговоры в сотрудничестве с европейскими лидерами. Эта встреча имеет важное значение не только для глав двух государств, но и для обеспечения мира и стабильности во всём регионе.
Дональд Трамп оценил переговоры как эффективные и успешные. Он выразил надежду на достижение соглашений о проведении трехсторонней встречи с лидерами России, Европейского Союза и президентом Украины.
По мнению президента США, такие встречи являются важным шагом для достижения мира и укрепления стабильности. Трамп подчеркнул, что саммит, проведённый на Аляске, внушил доверие к достижению мира.
Он сообщил, что президент России Владимир Путин выразил готовность принять гарантии безопасности для Украины. Также Путин и Зеленский могут прийти к общему мнению о мирном разрешении конфликта в Украине.
По словам Трампа, следующим важным этапом станет трехсторонняя встреча по Украине. Он выразил уверенность, что после этой встречи не будет насилия со стороны России в отношении Украины.
На встрече вместе с президентом Украины присутствовали канцлер Германии Фридрих Мерс, премьер-министр Великобритании Кир Стармер, президент Франции Эммануэль Макрон, премьер-министр Италии Джорджа Мелони, президент Финляндии Александр Стубб, председатель Еврокомиссии Урсула фон дер Ляйен и генеральный секретарь НАТО Марк Рютте. Эти переговоры направлены на принятие важных решений в международной политике и обеспечение устойчивого мира в Европе и во всём мире.