Financial Times nashrining xabar berishicha, Ukraina Amerika Qo‘shma Shtatlariga Rossiya bilan tinchlik o‘rnatilgach, xavfsizlik kafolatlari olish bo‘yicha maxsus kelishuv doirasida Yevropa moliyalashtiradigan 100 milliard dollarlik Amerika qurollarini sotib olish taklifini berdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu ma’lumotlar tegishli hujjatlarga asoslangan bo‘lib, Kiyevning xalqaro hamjamiyat oldidagi qat’iy pozitsiyasini yaqqol ko‘rsatadi. Takliflarga ko‘ra, Kiyev va Vashington shuningdek, Ukrainadagi kompaniyalar bilan dronlar ishlab chiqish bo‘yicha 50 milliard dollarlik strategik va moliyaviy kelishuvni ham amalga oshiradi.
Ukraina bu takliflarni 18 avgust kuni Oq uyda AQSH prezidenti Donald Tramp bilan uchrashuv oldidan Yevropalik hamkorlari bilan muhokama qilgan. Bu esa Ukraina tashqi siyosatining barqarorligi va taktikasini namoyish etadi.
Hujjatda Ukraina qaysi qurollarni sotib olishi batafsil ko‘rsatilmagan, ammo Kiyev shaharlarni va muhim infratuzilmani samarali himoya qilish uchun Amerikaning kamida o‘n dona Patriot havo mudofaa tizimi, shuningdek turli raketalar va ehtiyot qismlarni olish niyatida ekanligi ma’lum qilingan. Bu taklif, shuningdek, Prezident Trampning Amerika sanoatiga iqtisodiy foyda keltirish istagini ham aks ettirishi mumkin.
Hujjatda Ukraina o‘t ochishni to‘xtatish bo‘yicha chaqiriqlarni bildirgan, ammo Rossiya tomonidan Ukraina qo‘shinlarini Donetsk va Luhansk viloyatlaridan olib chiqish va front chizig‘ini muzlatish takliflari rad etilgani qayd etilgan. Bu Kiyevning tinchlikka erishishda qat’iy pozitsiyasi va hududiy butunlikni himoya qilishdagi matonatini ko‘rsatadi.
Bundan tashqari, Ukraina Rossiyadan urush vaqtida yuzaga kelgan barcha iqtisodiy va infratuzilmaviy zararlar uchun to‘liq tovon talab qilmoqda. Ushbu mablag‘ G‘arb mamlakatlarida muzlatilgan Rossiya aktivlaridan, taxminan 300 milliard dollardan qoplanishi mumkin.
Hujjatda shuningdek, har qanday sanksiyalarni yumshatish faqat Rossiyaning kelajakdagi tinchlik kelishuviga qat’iy rioya qilgan taqdirda mumkinligi alohida ta’kidlangan. Shunday qilib, Ukraina takliflari nafaqat mamlakatning harbiy va iqtisodiy xavfsizligini ta’minlaydi, balki Yevropa va Amerika Qo‘shma Shtatlari bilan strategik hamkorlikni mustahkamlaydi.
Ushbu hujjatlar xalqaro hamjamiyat diqqatini tortmoqda va kelgusidagi diplomatik jarayonlarda Ukraina pozitsiyasini yanada mustahkamlashga xizmat qiladi.

Украина собирается купить оружие на 100 миллиардов долларов у США
По сообщению издания Financial Times, Украина предложила Соединённым Штатам Америки приобрести американское оружие на сумму 100 миллиардов долларов, финансируемое Европой, в рамках специального соглашения о гарантиях безопасности после установления мира с Россией. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эти данные основаны на соответствующих документах и ясно демонстрируют твёрдую позицию Киева перед международным сообществом. Согласно предложениям, Киев и Вашингтон также реализуют стратегическое и финансовое соглашение на 50 миллиардов долларов по разработке дронов с украинскими компаниями.
Украина обсудила эти предложения 18 августа с европейскими партнёрами перед встречей с президентом США Дональдом Трампом в Белом доме. Это демонстрирует стабильность и тактику внешней политики Украины.
В документе подробно не указано, какое именно оружие Украина намерена приобрести, однако известно, что Киев планирует получить у США как минимум десять систем противовоздушной обороны Patriot, а также различные ракеты и запасные части для эффективной защиты городов и важной инфраструктуры. Это предложение также может отражать стремление президента Трампа принести экономическую выгоду американской промышленности.
В документе отмечается, что Украина призывает к прекращению огня, однако отклоняет предложения России о выводе украинских войск из Донецкой и Луганской областей и заморозке линии фронта. Это показывает твёрдую позицию Киева в достижении мира и его решимость защищать территориальную целостность.
Кроме того, Украина требует полного возмещения всех экономических и инфраструктурных убытков, возникших в ходе войны, со стороны России. Эти средства могут быть покрыты за счёт замороженных активов России на Западе, оцениваемых примерно в 300 миллиардов долларов.
В документе также особо подчёркивается, что смягчение любых санкций возможно только при строгом соблюдении Россией будущего мирного соглашения. Таким образом, предложения Украины обеспечивают не только военную и экономическую безопасность страны, но и укрепляют стратегическое сотрудничество с Европой и Соединёнными Штатами Америки.
Эти документы привлекают внимание международного сообщества и будут способствовать дальнейшему укреплению позиции Украины в предстоящих дипломатических процессах.