Financial Times nashrining xabar berishicha, Kiyev Moskva tomonidan urush davomida yetkazilgan barcha iqtisodiy va infratuzilmaviy zararlar uchun to‘liq tovon talab qilmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu talab G‘arb davlatlarida muzlatilgan Rossiya suveren aktivlari, taxminan 300 milliard dollar miqdorida, kelajakda urush oqibatlarini qoplash uchun ishlatilishi mumkinligini ko‘rsatadi. Hujjatda qayd etilishicha, Rossiya kelajakdagi tinchlik kelishuviga qat’iy rioya qilsa va xalqaro maydonda adolatli hamda oshkora harakat qilsa, sanksiyalarni yumshatish imkoniyati paydo bo‘lishi mumkin.
Bu esa Kiyevning qat’iy talablarini bajarish va xalqaro jamoatchilik oldida Rossiyaning mas’uliyatini oshkor qilish uchun muhim qadam hisoblanadi. Ma’lumotlarga ko‘ra, ushbu ma’lumotlar Financial Times tomonidan Kiyevning Trampga yuborgan rasmiy takliflari va hujjatlari asosida olingan.
Hujjatda Rossiya tomonidan urush natijasida yetkazilgan moddiy va iqtisodiy zararlarning qoplanishi shartlari hamda tinchlik jarayonida adolatli va mas’uliyatli munosabat ko‘rsatishning ahamiyati ta’kidlangan. Shu tariqa, Kiyevning bu talablari nafaqat Rossiya bilan kelajakdagi diplomatik va moliyaviy muzokaralarda asos bo‘lib xizmat qiladi, balki mintaqada tinchlik va xavfsizlikni mustahkamlashga ham yordam beradi.
Xalqaro hamjamiyat va siyosiy kuzatuvchilar bu jarayonni diqqat bilan kuzatib bormoqda va har bir qadamning global hamda strategik ahamiyatga ega ekanligini tan oladi.

Киев требует у России компенсацию в размере 300 миллиардов долларов
По сообщению издания Financial Times, Киев требует от Москвы полной компенсации за все экономические и инфраструктурные убытки, нанесённые в ходе войны. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это требование указывает на то, что замороженные в западных странах суверенные активы России, примерно на сумму 300 миллиардов долларов, могут быть использованы в будущем для возмещения последствий войны. В документе отмечается, что при условии строгого соблюдения Россией будущего мирного соглашения и справедливого и прозрачного поведения на международной арене, может появиться возможность смягчения санкций.
Это является важным шагом для выполнения жёстких требований Киева и раскрытия ответственности России перед международным сообществом. По данным, эта информация была получена Financial Times на основе официальных предложений и документов Киева, направленных Трампу.
В документе подчёркиваются условия возмещения материального и экономического ущерба, нанесённого Россией в результате войны, а также важность справедливого и ответственного отношения в процессе мирного урегулирования. Таким образом, требования Киева служат не только основой для будущих дипломатических и финансовых переговоров с Россией, но и способствуют укреплению мира и безопасности в регионе.
Международное сообщество и политические наблюдатели внимательно следят за этим процессом и признают, что каждый шаг имеет глобальное и стратегическое значение.