Financial Times nashrining xabar berishicha, Ukraina hukumati Rossiyaga hududiy imtiyoz berishni rad etadi va tinchlik o‘rnatishni talab qiladi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ukraina Prezidenti Vladimir Zelenskiy ta’kidlaganidek, tinchlik va barqarorlikka erishish uchun birinchi navbatda otishmalar va harbiy harakatlar to‘xtatilishi lozim. Bu pozitsiya nafaqat diplomatik qat’iyatni, balki mintaqadagi tinchlik jarayonining muhim shartlarini ifodalaydi.
Zelenskiyning so‘zlariga ko‘ra, AQSh Prezidenti Donald Tramp va Yevropa yetakchilari ishtirokidagi Oq uydagi uchrashuvdan olingan maxfiy hujjatlar Ukraina pozitsiyasining qat’iyligini tasdiqlaydi. Ushbu hujjatlarda Rossiya Prezidenti Vladimir Putinning Alyaskada Tramp bilan o‘tgan muzokaralarida Ukraina sharqidagi Donetsk va Lugansk viloyatlaridan qo‘shinlarini olib chiqib ketish hamda front chizig‘ini muzlatish taklifi rad etilgani qayd etilgan.
Bu ma’lumotlar Kiyevning hududiy yaxlitlikni himoya qilishda qat’iy ekanini va har qanday sirli kelishuvlarga qarshi turishini ko‘rsatadi. Shu sababli, kelgusidagi diplomatik jarayonlar Ukraina va Yevropa yetakchilari tomonidan ishlab chiqilgan qat’iy strategiya asosida olib boriladi.
Ukrainaning bu qat’iy pozitsiyasi mintaqadagi geosiyosiy vaziyatga katta ta’sir ko‘rsatishi mumkin. Har ikki tomon uchun ham strategik va siyosiy ahamiyatga ega bo‘lgan bu qaror xalqaro hamjamiyat tomonidan diqqat bilan kuzatilmoqda.
Shunday qilib, Ukraina hududiy yaxlitlik va tinchlikni ta’minlash yo‘lida o‘z prinsipial pozitsiyasini saqlab qolmoqda.

Украина не предоставляет России территориальных уступок, требует мира
По сообщению издания Financial Times, правительство Украины отказывается предоставлять России территориальные уступки и требует установления мира. Об этом сообщает Zamin.uz.
Как подчеркнул президент Украины Владимир Зеленский, для достижения мира и стабильности в первую очередь необходимо прекратить перестрелки и военные действия. Эта позиция отражает не только дипломатическую решимость, но и важные условия процесса мира в регионе.
По словам Зеленского, секретные документы, полученные после встречи в Белом доме с участием президента США Дональда Трампа и европейских лидеров, подтверждают твердость позиции Украины. В этих документах отмечается, что предложение президента России Владимира Путина на переговорах с Трампом на Аляске о выводе войск из Донецкой и Луганской областей на востоке Украины и заморозке линии фронта было отвергнуто.
Эти данные показывают, что Киев твердо стоит на защите территориальной целостности и противостоит любым тайным соглашениям. Поэтому будущие дипломатические процессы будут проводиться на основе жесткой стратегии, разработанной Украиной и европейскими лидерами.
Жесткая позиция Украины может оказать значительное влияние на геополитическую ситуацию в регионе. Это решение имеет стратегическое и политическое значение для обеих сторон и внимательно отслеживается международным сообществом.
Таким образом, Украина сохраняет свою принципиальную позицию в обеспечении территориальной целостности и мира.