Belgiyada maktablarda telefon ishlatish taqiqlanadi
Belgiyada 2025–2026 o‘quv yilidan boshlab barcha boshlang‘ich va o‘rta maktablarda mobil telefonlar hamda boshqa elektron qurilmalarni ishlatish taqiqlanadi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu qaror mamlakat bo‘ylab o‘quv jarayonining samaradorligini oshirish, o‘quvchilarning diqqatini faqat o‘qishga qaratish va ekran oldida sarflanadigan vaqtni kamaytirish maqsadida qabul qilindi. Milliy ommaviy axborot vositalarida e’lon qilingan ma’lumotlarga ko‘ra, bu taqiq mamlakatning uchta til jamiyati tomonidan turli shakllarda amalga oshiriladi, biroq barcha hududlarda bir xilda amal qiladi.
Shunday qilib, boshlang‘ich va o‘rta maktab o‘quvchilari dars vaqtida mobil telefonlar, planshetlar va boshqa shaxsiy elektron qurilmalarni ishlata olmaydi. Ta’lim sohasidagi mutaxassislar ta’kidicha, bu o‘zgarish o‘quvchilarning ijtimoiy ko‘nikmalarini rivojlantirishga, sinfdagi e’tiborni oshirishga hamda onlayn ijtimoiy tarmoqlardan keladigan chalg‘ituvchi omillarni kamaytirishga xizmat qiladi.
Shu bilan birga, ota-onalarga maktabga qurilmalarni olib kelish zarur bo‘lsa, ularni maxsus saqlash joylariga topshirish tavsiya etiladi. Mutaxassislar bu qarorning bolalarni texnologiyadan mas’uliyat bilan foydalanishga o‘rgatishi, vaqtni to‘g‘ri boshqarish va o‘quv jarayonini yanada samarali tashkil etishga yordam berishini ham ta’kidlashmoqda.
Belgiyada maktablarda mobil telefonlarga qo‘yiladigan taqiq 2025–2026 o‘quv yilidan boshlab kuchga kirishi kutilmoqda va mamlakat ta’lim tizimida muhim yangilanish sifatida baholanmoqda.

В Бельгии в школах запрещено использовать телефоны
В Бельгии с учебного года 2025–2026 во всех начальных и средних школах будет запрещено использование мобильных телефонов и других электронных устройств. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это решение принято с целью повышения эффективности учебного процесса по всей стране, сосредоточения внимания учащихся исключительно на учебе и сокращения времени, проводимого перед экраном. Согласно информации, опубликованной в национальных средствах массовой информации, запрет будет реализован в различных формах тремя языковыми сообществами страны, однако будет действовать одинаково во всех регионах.
Таким образом, учащиеся начальных и средних школ не смогут использовать мобильные телефоны, планшеты и другие личные электронные устройства во время уроков. По словам специалистов в области образования, это изменение способствует развитию социальных навыков учащихся, повышению внимания в классе и снижению отвлекающих факторов, связанных с онлайн-социальными сетями.
При этом родителям рекомендуется сдавать устройства в специальные места хранения, если необходимо приносить их в школу. Эксперты также подчеркивают, что это решение научит детей ответственному использованию технологий, правильному управлению временем и поможет сделать учебный процесс более эффективным.
Ожидается, что запрет на мобильные телефоны в школах Бельгии вступит в силу с учебного года 2025–2026 и будет оценен как важное обновление в системе образования страны.