HAMAS AQShning 60 kunlik o‘t ochishni to‘xtatish taklifini qabul qildi
HAMAS harakati AQSh prezidentining Yaqin Sharq bo‘yicha maxsus vakili Stiv Uitkoff tomonidan ishlab chiqilgan 60 kunlik o‘t ochishni to‘xtatish taklifini qabul qildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu taklifga ko‘ra, o‘t ochish to‘xtatiladi va garovga olingan isroilliklar ikki bosqichda ozod qilinadi. Manbalarning bildirishicha, taklif doirasida Isroil falastinlik mahbuslarni ozod qilishi va G‘azo sektoriga gumanitar yordam yetkazishga ruxsat berishi kerak.
Bu hududda keskinlikni kamaytirish, aholiga yordam ko‘rsatish va yangi inqirozlarning oldini olish maqsadida amalga oshiriladi. Muzokaralar Misr va Qatar vositachiligida olib borilmoqda.
Avvalroq Misr hukumati taklifning so‘nggi varianti Isroil bosh vaziri Binyamin Netanyaxuga taqdim etilganini ma’lum qilgan. Hozircha Isroil tomoni bu masala bo‘yicha rasmiy bayonot bermagan.
Isroil va HAMAS o‘rtasida urush boshlanganidan buyon G‘azoda kamida 62 mingdan ortiq kishi halok bo‘lgan. Aholining aksariyati bir necha bor ko‘chirilgan, uylarning aksariyati vayron qilinib, sog‘liqni saqlash, suv va sanitariya tizimlari ishlamay qoldi.
So‘nggi 24 soatda ocharchilik va urush oqibatida 5 kishi, jumladan 2 bola halok bo‘lgan, bu ko‘rsatkich urush boshidan beri 263 kishiga yetdi. Ekspertlar o‘t ochishni to‘xtatish taklifi hududdagi favqulodda vaziyatni yumshatishga va aholi hayotini saqlashga yordam berishini ta’kidlamoqda.

HAMAS принял предложение США о 60-дневном прекращении огня
Движение ХАМАС приняло предложение специального представителя президента США по Ближнему Востоку Стива Уиткоффа о 60-дневном прекращении огня. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно этому предложению, огонь будет прекращён, а израильские заложники будут освобождены в два этапа. По информации источников, в рамках предложения Израиль должен освободить палестинских заключённых и разрешить доставку гуманитарной помощи в сектор Газа.
Это делается с целью снижения напряжённости в регионе, оказания помощи населению и предотвращения новых кризисов. Переговоры ведутся при посредничестве Египта и Катара.
Ранее правительство Египта сообщило, что окончательный вариант предложения был представлен премьер-министру Израиля Биньямину Нетаньяху. Пока израильская сторона не сделала официального заявления по этому вопросу.
С начала войны между Израилем и ХАМАС в Газе погибло не менее 62 тысяч человек. Большинство населения было несколько раз перемещено, большинство домов разрушено, а системы здравоохранения, водоснабжения и санитарии перестали функционировать.
За последние 24 часа от голода и последствий войны погибло 5 человек, в том числе 2 ребёнка, что довело общее число жертв с начала конфликта до 263. Эксперты подчёркивают, что предложение о прекращении огня поможет смягчить чрезвычайную ситуацию в регионе и сохранить жизни населения.