Putin Donbassda janglarni to‘xtatishni taklif qildi
Rossiya prezidenti Vladimir Putin Alyaskada bo‘lib o‘tgan muzokaralarda Xerson va Zaporoje viloyatlaridagi front chizig‘ini muzlatish taklifini ilgari surdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Axios axborot agentligi ma’lumotlariga ko‘ra, Amerika manbalari Rossiya rahbari Donbass hududini nazoratga olgach, jangovar harakatlarni to‘xtatishga va boshqa hududlarni bosib olishga urinmaslikka tayyorligini bildirgan. AQSh prezidenti Donald Tramp Putinning taklifini qabul qilib, agar Rossiya qurolli kuchlari hozirgi janglarni to‘xtatsa va butun Donbassni boshqarsa, ularning harakatlarini to‘xtatishga kelishib olgan.
Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiy esa bu taklifga qarshi chiqdi va uni frontdagi vaziyatni noto‘g‘ri ko‘rsatish deb baholadi. Uning fikriga ko‘ra, Putinning takliflari nafaqat qo‘shni davlatlarga tajovuzga, balki Ukraina fuqarolarining tinchligi va xavfsizligiga qarshi harbiy harakatlarga asoslangan.
Ishonchli manbalarga ko‘ra, Donald Tramp hududiy kengayish masalalarida tinchlik bitimiga erishish uchun samarali yo‘l topilishi mumkinligini aytgan. U bu bitimni tezroq va qulayroq hal etish usuli sifatida ko‘rmoqda.
Shu bilan birga, muzokaralar davom etmoqda va tomonlar o‘z manfaatlarini muvofiqlashtirishga harakat qilmoqda.

Путин предложил прекратить боевые действия в Донбассе
Президент России Владимир Путин на переговорах в Аляске предложил заморозить линию фронта в Херсонской и Запорожской областях. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным информационного агентства Axios, американские источники сообщили, что российский лидер готов прекратить боевые действия после взятия под контроль территории Донбасса и не пытаться захватывать другие территории. Президент США Дональд Трамп принял предложение Путина и согласился прекратить действия, если российские вооружённые силы остановят текущие боевые действия и возьмут под контроль весь Донбасс.
Президент Украины Владимир Зеленский выступил против этого предложения и оценил его как неправильное отображение ситуации на фронте. По его мнению, предложения Путина основаны не только на агрессии против соседних государств, но и на военных действиях против мира и безопасности граждан Украины.
По достоверным источникам, Дональд Трамп заявил, что возможно найти эффективный путь для достижения мирного соглашения по вопросам территориального расширения. Он рассматривает это соглашение как более быстрый и удобный способ решения.