Tokio masofadan ishlash uchun eng qulay shahar tanlandi
Yaponiya poytaxti Tokio masofadan ishlash va hordiq chiqarishni birlashtirish bo‘yicha eng qulay shaharlar reytingida birinchi o‘rinni egalladi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
TimeOut nashri International Workplace Group (IWG) taqdim etgan hisobotga tayanib bu haqda ma’lumot berdi. Mutaxassislar Tokioni rivojlangan jamoat transporti, tezkor internet tarmog‘i va yuqori xavfsizlik darajasi sababli yuqori baholagan.
Shu bilan birga, Yaponiya yaqinda xorijiy mutaxassislar uchun maxsus “masofaviy ish vizasi”ni joriy qildi. Ushbu viza yordamida chet elliklar mamlakatda bir yilgacha yashab, ish faoliyatini davom ettirish imkoniga ega bo‘ladilar.
Tadqiqotda shuningdek, Tokioning tog‘lar, dengiz bo‘yidagi plyajlar va milliy bog‘larga yaqinligi ham inobatga olingan. Bu esa yirik shahar hayotini ochiq havoda dam olish bilan uyg‘unlashtirish imkonini yaratadi.
Masofadan ishlash uchun eng qulay shaharlar ro‘yxatida Tokio birinchi o‘rinda turibdi. Keyingi o‘rinlarda Rio-de-Janeyro, Budapesht, Seul, Barselona, Pekin, Lissabon, Rim, Parij va Valletta joylashgan.
IWG asoschisi Mark Diksonning so‘zlariga ko‘ra, uzoqdan ishlash odamlarning shaxsiy va kasbiy hayotdagi muvozanatni saqlashiga yordam beradi hamda mehnat unumdorligini oshiradi. Shu bois masofadan ishlash shakli zamonaviy ish muhitida muhim ahamiyat kasb etmoqda.

Токио выбран самым удобным городом для удалённой работы
Столица Японии Токио заняла первое место в рейтинге самых удобных городов для совмещения удалённой работы и отдыха. Об этом сообщает Zamin.uz.
Издание TimeOut, ссылаясь на отчёт International Workplace Group (IWG), предоставило эту информацию. Эксперты высоко оценили Токио за развитый общественный транспорт, быстрый интернет и высокий уровень безопасности.
Кроме того, Япония недавно ввела специальную «визу для удалённой работы» для иностранных специалистов. Благодаря этой визе иностранцы могут проживать в стране до одного года и продолжать свою профессиональную деятельность.
В исследовании также учитывалась близость Токио к горам, пляжам на побережье и национальным паркам. Это позволяет сочетать жизнь в большом городе с отдыхом на свежем воздухе.
В списке самых удобных городов для удалённой работы Токио занимает первое место. За ним следуют Рио-де-Жанейро, Будапешт, Сеул, Барселона, Пекин, Лиссабон, Рим, Париж и Валлетта.
По словам основателя IWG Марка Диксона, удалённая работа помогает людям сохранять баланс между личной и профессиональной жизнью, а также повышает производительность труда. Поэтому форма удалённой работы приобретает важное значение в современном рабочем окружении.