Finlyandiya parlamentida deputat o‘z joniga qasd qildi
19 avgust kuni Finlyandiya parlament binosida fojiali hodisa yuz berdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Parlament deputati o‘z joniga qasd qilgan holda vafot etgani ma’lum bo‘ldi. Favqulodda vaziyatlar xizmatlari hodisa haqida signalni soat 11:06 da qabul qildi.
Manbalarning aytishicha, marhum deputat bo‘lib, uning ismi hozircha oshkor etilmagan. Parlament xavfsizlik xizmati rahbari Aaro Toyvonen ushbu ma’lumotlarni tasdiqladi.
Politsiya hodisa yuzasidan tergov ishlarini boshladi. Huquq-tartibot organlari marhumning o‘limida jinoyat belgilarining yo‘qligini bildirdi.
Voqea joyida politsiya patrullari va shifokorlar faoliyat olib bormoqda. “Koalitsiya” partiyasining fraksiya rahbari Yukka Kopra vazirlarning yozgi yig‘ilishi vaqtida ushbu fojiani eshitganini ma’lum qildi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, vafot etgan deputat qaysi partiyadan ekanligi hozircha aniq emas. Kopra bu holatni achinarli va jiddiy deb baholadi.
Hozirda parlament yozgi ta’tilni o‘tkazmoqda, kuzgi sessiya esa 2 sentyabrda boshlanadi. Tashkilot vakillari ushbu voqeani inobatga olib, parlament faoliyatining so‘nggi davri bo‘yicha tahlil o‘tkazishni talab qilmoqda.

В парламенте Финляндии депутат покончил с собой
Стало известно, что депутат парламента скончался, покончив с собой. Службы экстренного реагирования получили сигнал о происшествии в 11:06.
По словам источников, умерший был депутатом, его имя пока не раскрывается. Руководитель службы безопасности парламента Ааро Тойвонен подтвердил эту информацию.
Полиция начала расследование по факту происшествия. Правоохранительные органы заявили об отсутствии признаков преступления в смерти депутата.
На месте происшествия работают полицейские патрули и врачи. Лидер фракции партии «Коалиция» Юкка Копра сообщил, что узнал об этой трагедии во время летнего собрания министров.
По его словам, пока не ясно, из какой партии был покойный депутат. Копра охарактеризовал ситуацию как печальную и серьёзную.
В настоящее время парламент находится на летних каникулах, осенняя сессия начнётся 2 сентября. Представители организации требуют провести анализ деятельности парламента за последний период с учётом этого события.