Trampning fikricha, agar Putin kelishuvga rozi bo‘lmasa, bu Rossiya uchun jiddiy muammolarni keltirib chiqaradi. Oq uyda o‘tkazilgan uchrashuvda Tramp va Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiy tinchlik muzokaralarini olib bordi.
Zelenskiy bu uchrashuvni tinchlik sari muhim qadam deb atadi. Sammitda Germaniya, Fransiya va Buyuk Britaniya rahbarlari ham ishtirok etdi.
Shu bilan birga, Rossiya hujumlarni davom ettirmoqda. Ukraina harbiylari xabar berishicha, oxirgi kechada Rossiya 270 dan ortiq dron va 10 raketa uchirdi.
Poltava viloyatidagi neftni qayta ishlash zavodida katta yong‘in yuz berdi. Ukraina rasmiysi Rossiya 1000 dan ortiq halok bo‘lgan ukrainalik askarning jasadini qaytarganini ma’lum qildi.
O‘z navbatida, Ukraina Rossiyaga 19 nafar askar jasadini topshirdi. Ekspertlar Trampning xavfsizlik kafolatlari bo‘yicha pozitsiyasi aniq emasligini ta’kidlamoqda.
Rossiya esa NATO qo‘shinlarining Ukrainada joylashishiga qat’iy qarshi. Mutaxassislarning fikricha, tomonlar hozircha Trampni tinchlikka to‘sqinlik qiluvchi tomon sifatida ko‘rsatmaslikka harakat qilmoqda.

Трамп заявил, что Путин не готов закончить войну
Бывший президент США Дональд Трамп заявил, что готовность российского лидера Владимира Путина закончить войну в Украине неизвестна. Об этом сообщает Zamin.uz.
По мнению Трампа, если Путин не согласится на соглашение, это приведет к серьезным проблемам для России. На встрече в Белом доме Трамп и президент Украины Владимир Зеленский провели переговоры о мире.
Зеленский назвал эту встречу важным шагом к миру. В саммите также приняли участие лидеры Германии, Франции и Великобритании.
В то же время Россия продолжает атаки. По сообщениям украинских военных, за последнюю ночь Россия запустила более 270 дронов и 10 ракет.
На нефтеперерабатывающем заводе в Полтавской области произошел крупный пожар. Украинский чиновник сообщил, что Россия вернула тела более 1000 погибших украинских солдат.
В свою очередь, Украина передала России тела 19 солдат. Эксперты отмечают, что позиция Трампа по гарантиям безопасности остается неясной.
Россия категорически против размещения войск НАТО в Украине. По мнению специалистов, стороны пока пытаются не представлять Трампа как препятствующего миру.