AQSh Isroil va HAMAS o‘rtasida sulh muzokaralarini davom ettirmoqda
Oq uy matbuot kotibi Karolin Levitning ma’lum qilishicha, AQSh Isroil va HAMAS o‘rtasida 60 kunlik sulhni ko‘zda tutuvchi yangi o‘t ochishni to‘xtatish rejasi ustida muzokaralarni davom ettirmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, HAMASning ushbu taklifni qabul qilishi AQSh prezidentining yaqinda Truth Social platformasida e’lon qilgan keskin bayonotidan keyin yuzaga kelgani bejiz emas. Oq uy vakillari qo‘shimcha ma’lumotlarni oshkor qilmagan bo‘lsa-da, muzokaralar davom etayotgani tasdiqlandi.
Taklif qilingan sulh rejasi mintaqadagi keskin vaziyatni yumshatishi mumkinligi ta’kidlanmoqda. Isroil va HAMAS o‘rtasidagi qurolli to‘qnashuvlar yuzlab tinch aholining hayotiga zomin bo‘lgan.
Xalqaro hamjamiyat esa urushni to‘xtatish va gumanitar yordam ko‘rsatishni talab qilib kelmoqda. AQSh rahbariyati G‘azodagi inqirozni yumshatish bo‘yicha diplomatik sa’y-harakatlarni davom ettirayotganini bir necha bor ta’kidladi.
Ushbu muzokaralar mintaqada barqarorlikni ta’minlash va tinchlik o‘rnatishga qaratilgan muhim qadam hisoblanadi. Diplomatik jarayonlar davomida har ikki tomon bilan muloqot olib borilmoqda, bu esa kelgusida sulh shartlarini amalga oshirish imkoniyatini oshiradi.

США продолжают переговоры о мире между Израилем и ХАМАС
По словам пресс-секретаря Белого дома Кэролин Левитт, США продолжают переговоры по новому плану прекращения огня на 60 дней между Израилем и ХАМАС. Об этом сообщает Zamin.uz.
По её словам, согласие ХАМАС на это предложение не случайно последовало после резкого заявления президента США, недавно опубликованного на платформе Truth Social. Представители Белого дома не раскрывали дополнительной информации, однако подтвердили, что переговоры продолжаются.
Отмечается, что предложенный план мира может смягчить напряжённую ситуацию в регионе. Вооружённые столкновения между Израилем и ХАМАС стали причиной гибели сотен мирных жителей.
Международное сообщество требует прекращения войны и оказания гуманитарной помощи. Руководство США неоднократно подчёркивало, что продолжает дипломатические усилия по смягчению кризиса в Газе.
Эти переговоры считаются важным шагом для обеспечения стабильности и установления мира в регионе. В ходе дипломатического процесса ведётся диалог с обеими сторонами, что повышает шансы на реализацию условий мира в будущем.