Kolumbiyada yangi tug‘ilgan qizga ChatGPT ismi berildi
Kolumbiyaning Serete shahrida yangi tug‘ilgan qizaloqqa “ChatGPT” nomi berilishi keng jamoatchilik orasida munozaralarga sabab bo‘ldi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ota-onalar qizlariga “Chat Yipiti Bastidas Gerra” deb ism qo‘ygan bo‘lib, bu nom yangi texnologiyalar va sun’iy intellekt sohasiga hurmat belgisi sifatida tanlangan. Ushbu qaror an’anaviy ism berish amaliyotidan farq qilgani sababli ko‘plab odamlarning e’tiborini tortdi.
Mahalliy Fuqarolik holatlari bo‘limi ismni qabul qilib, ro‘yxatdan o‘tkazishda hech qanday e’tiroz bildirmadi. Biroq, ba’zi mutaxassislar va fuqarolar bunday nomning bolaning kelajakdagi ijtimoiy hayotiga ta’siri haqida xavotir bildirishmoqda.
Ularning fikricha, ism bolaning shaxsiyati va jamiyatdagi mavqeiga ta’sir ko‘rsatishi mumkin. Shu bilan birga, ota-onalar o‘z qarorini ilg‘or va zamonaviy qaror sifatida ko‘rsatib, yangi texnologiyalar davrini qadrlash maqsadida bunday ism tanlanganini ta’kidlashmoqda.
Kolumbiya qonunchiligida ismlarga nisbatan qat’iy taqiq yo‘q, ammo agar ism bolaning obro‘siga yoki sha’ni-ga zarar yetkazsa, davlat organlari uni rad etish huquqiga ega. Mazkur holatda esa ism hech qanday salbiy ta’sir ko‘rsatmasligi sababli ro‘yxatga olish jarayoni muammosiz o‘tgan.
Ko‘pchilik bu qarorni tanqid qilish o‘rniga, uni yangicha fikr va innovatsiyalarni qabul qilish sifatida baholamoqda. Ushbu voqea sun’iy intellekt va zamonaviy texnologiyalarning hayotimizga kirib kelishining namunasidir.

В Колумбии новорожденной девочке дали имя ChatGPT
В городе Серете в Колумбии новорожденной девочке дали имя «ChatGPT», что вызвало широкие общественные обсуждения. Об этом сообщает Zamin.uz.
Родители назвали дочь «Chat Yipiti Bastidas Guerra», выбрав это имя в знак уважения к новым технологиям и области искусственного интеллекта. Это решение привлекло внимание многих людей, поскольку отличается от традиционной практики именования.
Местный отдел гражданского состояния принял имя и не выразил никаких возражений при регистрации. Однако некоторые специалисты и граждане выражают обеспокоенность влиянием такого имени на будущую социальную жизнь ребенка.
По их мнению, имя может повлиять на личность ребенка и его положение в обществе. В то же время родители подчеркивают, что их решение является прогрессивным и современным, и имя выбрано с целью выразить уважение эпохе новых технологий.
В законодательстве Колумбии нет строгих запретов на имена, однако государственные органы имеют право отказать в регистрации, если имя наносит ущерб репутации или чести ребенка. В данном случае, поскольку имя не оказывает негативного влияния, процесс регистрации прошел без проблем.
Большинство оценивают это решение не как критику, а как принятие новых идей и инноваций. Этот случай является примером проникновения искусственного интеллекта и современных технологий в нашу жизнь.