Rossiya Federatsiyasi prezidenti Vladimir Putin Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiyni Moskvada uchrashuvga taklif qildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Agence France-Presse (AFP) agentligi manbalariga tayanib xabar berdi. Ma’lumotlarga ko‘ra, Putin taklifi Amerika Qo‘shma Shtatlari prezidenti Donald Tramp bilan 18 avgustdagi telefon suhbatida bildirildi.
Suhbat davomida Tramp, Zelenskiy va Yevropa davlatlari rahbarlarining Oq uyda o‘tkazilgan uchrashuvida Putinning taklifi muhokama qilingan. AFP manbalarining aytishicha, Ukraina prezidenti Zelenskiy Moskvada uchrashuv o‘tkazish taklifini rad etdi.
U bu joyda uchrashuvning imkonsizligi haqida aniq qaror qabul qilinganini ta’kidladi. Shuningdek, Donald Tramp Zelenskiy bilan muzokaralar olib borish hamda Putin bilan telefon orqali bog‘lanib uchrashuvni tashkil etish uchun tayyorgarlik boshlanganini bildirdi.
Bundan tashqari, Fransiya prezidenti Emmanuel Makron uchrashuv Jeneva shahrida o‘tkazilishi mumkinligini aytdi. Xalqaro jinoiy sud a’zosi bo‘lgan Shveysariya hukumati Putinga safar davomida daxlsizlik berishga tayyorligini rasman ma’lum qildi.
Shveysariya tashqi ishlar vaziri Inyatsio Kassisning so‘zlariga ko‘ra, muayyan sharoitlarda Putinga mamlakatga tashrif buyurishga ruxsat beriladi. O‘tgan yilda Shveysariya hukumati xalqaro hibsga olish orderi ostida bo‘lgan shaxslarga immunitet berish qoidalarini belgilagan.
G‘arb nashrlarida uchrashuv o‘tkazilishi mumkin bo‘lgan boshqa joylar sifatida Rim va Budapesht shaharlarining nomi ham tilga olinmoqda. Rossiya tomoni hozircha Putinning Ukraina prezidenti bilan uchrashuvga rozilik bergani haqida rasmiy tasdiq bermadi.
Prezident yordamchisi Yuriy Ushakov esa faqat Putin va Tramp o‘rtasida Rossiya hamda Ukraina o‘rtasidagi ikki tomonlama muzokaralarni kuchaytirish borasida fikr almashilganini bildirdi.

Путин пригласил Зеленского на встречу в Москву
Президент Российской Федерации Владимир Путин пригласил президента Украины Владимира Зеленского на встречу в Москве. Об этом сообщил Zamin.uz.
Об этом агентство Agence France-Presse (AFP) сообщило со ссылкой на источники. По данным, предложение Путина было озвучено в телефонном разговоре с президентом США Дональдом Трампом 18 августа.
В ходе разговора обсуждалось предложение Путина на встрече Трампа с Зеленским и лидерами европейских стран в Белом доме. По словам источников AFP, президент Украины Зеленский отказался от предложения провести встречу в Москве.
Он подчеркнул, что было принято чёткое решение о невозможности проведения встречи в этом месте. Также Дональд Трамп сообщил, что началась подготовка к переговорам с Зеленским и организации встречи с Путиным по телефону.
Кроме того, президент Франции Эммануэль Макрон заявил, что встреча может пройти в Женеве. Правительство Швейцарии, являющейся членом Международного уголовного суда, официально заявило о готовности предоставить Путину иммунитет во время визита.
По словам министра иностранных дел Швейцарии Игнацио Касси, при определённых условиях Путину будет разрешено посетить страну. В прошлом году правительство Швейцарии установило правила предоставления иммунитета лицам, находящимся под международным ордером на арест.
В западных изданиях также упоминаются Рим и Будапешт как возможные места проведения встречи. Российская сторона пока официально не подтвердила согласие Путина на встречу с президентом Украины.
Помощник президента Юрий Ушаков сообщил, что только между Путиным и Трампом состоялся обмен мнениями по усилению двусторонних переговоров между Россией и Украиной.