Serbiyada korrupsiya va saylovlar bo‘yicha noroziliklar davom etmoqda
2025-yil 18-avgust kuni Serbiyaning bir qator shaharlarida norozilik namoyishlari bo‘lib o‘tdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu namoyishlarda jami 19 kishi politsiya tomonidan ushlangan. Noroziliklar asosan Belgrad va mamlakatning boshqa yirik shaharlarida o‘tkazilib, namoyishchilar bilan politsiya o‘rtasida to‘qnashuvlar yuz berdi.
Mamlakatda hukumatga qarshi noroziliklar so‘nggi to‘qqiz oy davomida davom etmoqda. Namoyishchilar asosiy talab sifatida korrupsiyaga qarshi kurashni kuchaytirish, aybdorlarni jazolash hamda muddatidan oldin saylovlar o‘tkazishni ko‘rsatmoqda.
Noroziliklar ko‘proq hukmron “Progressiv” partiyasiga qarshi yo‘naltirilgan. Ushbu namoyishlarning boshlanishi 2022-yilda Novi Sad vokzalida beton soyabon qulashi oqibatida 16 kishining halok bo‘lishi bilan bog‘liq.
Bu fojiadan so‘ng mamlakatda keng ko‘lamli noroziliklar boshlandi va aholining talablar doirasi kengaydi. Namoyishchilar joriy hukumatni korrupsiyada ayblab, ularning qarorlariga qarshi kurashishni davom ettirishga chaqirmoqda.
Tun va kechki soatlarda yo‘llarda to‘sqinliklar yuzaga keldi, politsiya va protestchilar o‘rtasida to‘qnashuvlar kuzatildi. Namoyishlar ikki tomonlama keskinlashib, odamlarning o‘z huquqlari hamda shaffoflik talablarini kuchaytirganini ko‘rsatdi.
Ushbu noroziliklar hukumatning fuqarolarga nisbatan munosabatini qayta ko‘rsatmoqda. O‘tgan yil yanvar oyida eng katta ommaviy namoyishlardan so‘ng Serbiya bosh vaziri Milosh Vuchevich iste’foga chiqdi.
Hozirda hukumat rahbari tibbiyot professori Juro Makut bo‘lib, uning nomzodi prezident Aleksandr Vuchich tomonidan tasdiqlangan. Siyosiy qarorlar, islohotlar va mavjud vaziyat mamlakatdagi siyosiy hayotga ta’sir qilmoqda.
Hukumat va norozilikchilar o‘rtasidagi muzokaralar hali ham davom etmoqda. Serbiyada siyosiy vaziyat kuchayib, iqtisodiy muammolar va jamoat huquqlariga ta’sir qilayotgan bir paytda, siyosiy o‘zgarishlarga intilishlar ortib bormoqda.
Mamlakatda tinchlik va barqarorlikni ta’minlash uchun taraflar o‘rtasida muloqot muhim ahamiyat kasb etadi.

В Сербии продолжаются протесты против коррупции и выборов
В ходе этих акций полиция задержала в общей сложности 19 человек. Протесты в основном проходили в Белграде и других крупных городах страны, где произошли столкновения между демонстрантами и полицией.
В стране протесты против правительства продолжаются уже девять месяцев. Основными требованиями протестующих являются усиление борьбы с коррупцией, наказание виновных и проведение досрочных выборов.
Протесты в большей степени направлены против правящей «Прогрессивной» партии. Их начало связано с обрушением бетонного навеса на вокзале в Нови-Саде в 2022 году, в результате чего погибло 16 человек.
После этой трагедии в стране начались масштабные протесты, а требования населения расширились. Демонстранты обвиняют нынешнее правительство в коррупции и призывают продолжать борьбу против их решений.
Ночью и вечером на дорогах возникали препятствия, наблюдались столкновения между полицией и протестующими. Протесты обострились с обеих сторон, что свидетельствует о росте требований людей к своим правам и прозрачности.
Эти протесты отражают отношение правительства к гражданам. В январе прошлого года после крупнейших массовых протестов премьер-министр Сербии Милош Вучевич подал в отставку.
В настоящее время главой правительства является профессор медицины Юро Макут, кандидатуру которого утвердил президент Александр Вучич. Политические решения, реформы и текущая ситуация влияют на политическую жизнь страны.
Переговоры между правительством и протестующими продолжаются. В условиях обострения политической ситуации в Сербии, экономических проблем и влияния на общественные права растут стремления к политическим изменениям.