Bloomberg agentligining manbalariga ko‘ra, Yevropa Ittifoqining o‘nga yaqin davlati Rossiya-Ukraina urushining keng ko‘lamli bosqichi tugagach, o‘z harbiy kuchlarini Ukrainaga yuborishga tayyorlanmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu yangilik xalqaro maydonda katta e’tibor qozonmoqda, chunki u Yevropa davlatlarining Ukraina xavfsizligini ta’minlashga bo‘lgan jiddiy yondashuvini aks ettiradi. Manbalarga ko‘ra, 19 avgust kuni Yevropa rasmiylari Buyuk Britaniya va Fransiya harbiylarini Ukrainaga yuborish rejasini tinchlik kelishuvi doirasida muhokama qilishdi.
Uchrashuvda qo‘shinlar soni, ularning joylashuvi va vazifalari batafsil muhokama qilindi. Maqsad har bir harakatni aniq va samarali tashkil etish, kutilmagan xavf va muammolarning oldini olishdir.
Buyuk Britaniya hukumati yaqinda Yevropa harbiy amaldorlari va AQSH vakillari bilan uchrashib, xavfsizlik kafolatlarini ishlab chiqish hamda harbiy harakatlar to‘xtatilganda xavfsizlik kuchlarini tez va samarali joylashtirishga tayyorgarlik ko‘rishni ma’lum qildi. Bu Yevropa va AQSHning Ukraina xavfsizligini ta’minlash bo‘yicha hamkorligini ko‘rsatadi.
Bloomberg manbalarining qo‘shimcha qilishicha, qo‘llab-quvvatlash dasturining birinchi bosqichida Ukraina Qurolli kuchlari asosan ukrainalik harbiylarni o‘qitish va shaxsiy tarkibni to‘ldirishga e’tibor qaratmoqda. Bu jarayonda ko‘p millatli yevropalik harbiy guruh faoliyat yuritadi.
Buyuk Britaniya va Fransiya esa front chizig‘idan uzoqda joylashgan yuzlab askarlarini Ukrainaga yuborishni rejalashtirmoqda. Rejaning keyingi bosqichi AQSH tomonidan ko‘rsatiladigan yordamni o‘z ichiga oladi.
Bu razvedka ma’lumotlarini almashish, chegaralarni nazorat qilish, qurol-yarog‘ yetkazib berish hamda ehtimol havo hujumidan mudofaa vositalari bilan ta’minlashni o‘z ichiga oladi. Rossiya rasmiylari esa Ukrainada NATO qo‘shinlari joylashtirilishiga qat’iyan qarshi ekanliklarini bir necha bor ma’lum qilishdi.
Rossiya Tashqi ishlar vazirligi rasmiy vakili Mariya Zaxarova 18 avgust kuni NATO davlatlari harbiy kontingentining Ukrainada paydo bo‘lishi mumkin bo‘lgan har qanday ssenariyni qat’iyan rad etishlarini bildirdi. AQSH rasmiylari ukrainaliklarga amerikalik askarlarni yubormasligini ma’lum qildi, ammo xavfsizlik kafolati sifatida Ukrainani havodan qo‘llab-quvvatlashni ko‘zda tutmoqda.
Shu tariqa, Ukraina uchun xavfsizlik kafolatlari paketi 24 avgustgacha shakllantirilishi va rasman e’lon qilinishi kutilmoqda. Bu qadam xalqaro hamjamiyatning Ukraina xavfsizligini ta’minlashga tayyor ekanini hamda Yevropa davlatlarining hamkorlikda tinchlikni qo‘llab-quvvatlashini ko‘rsatadi.

Европейские страны готовятся отправить военную помощь Украине
По данным агентства Bloomberg, около десяти стран Европейского Союза готовятся отправить свои военные силы в Украину после завершения широкомасштабного этапа войны между Россией и Украиной. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эта новость привлекает большое внимание на международной арене, так как отражает серьёзный подход европейских стран к обеспечению безопасности Украины. По информации источников, 19 августа европейские официальные лица обсудили в рамках мирного соглашения планы по отправке британских и французских военных в Украину.
На встрече подробно обсуждалось количество войск, их размещение и задачи. Цель — чётко и эффективно организовать каждое действие, предотвратить неожиданные опасности и проблемы.
Правительство Великобритании недавно провело встречи с европейскими военными чиновниками и представителями США, объявив о разработке гарантий безопасности и подготовке к быстрому и эффективному размещению сил безопасности в случае прекращения военных действий. Это демонстрирует сотрудничество Европы и США в обеспечении безопасности Украины.
По словам источников Bloomberg, на первом этапе программы поддержки Вооружённые силы Украины сосредоточатся в основном на обучении украинских военных и пополнении личного состава. В этом процессе будет задействована многонациональная европейская военная группа.
Великобритания и Франция планируют отправить сотни своих солдат, расположенных вдали от линии фронта, в Украину. Следующий этап плана включает помощь со стороны США.
Это включает обмен разведданными, контроль границ, поставки оружия, а также, возможно, обеспечение средствами противовоздушной обороны. Российские официальные лица неоднократно заявляли о категорическом несогласии с размещением войск НАТО на территории Украины.
Официальный представитель Министерства иностранных дел России Мария Захарова 18 августа заявила о категорическом отрицании любых сценариев появления военного контингента стран НАТО в Украине. Представители США сообщили, что не будут отправлять американских солдат украинцам, однако рассматривают поддержку Украины с воздуха в качестве гарантии безопасности.
Таким образом, пакет гарантий безопасности для Украины ожидается к формированию и официальному объявлению до 24 августа. Этот шаг демонстрирует готовность международного сообщества обеспечить безопасность Украины, а также поддержку мира со стороны европейских стран.