Preskotda o‘rgimchak chaqishi oqibatida erkak vafot etdi
Buyuk Britaniyaning Preskot shahrida yashagan 38 yoshli Mark Entoni Kirbi zaharli o‘rgimchak chaqishi oqibatida vafot etdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Liverpool Echo nashri xabar berdi. Mark Kirbi oilaviy hayotda faol bo‘lib, 18 yoshli o‘g‘il va 17 yoshli qizning otasi edi.
Uning sobiq sevgilisi va farzandlari onasi Keyli Gillning so‘zlariga ko‘ra, Kirbi o‘rgimchak chaqishi natijasida zaharlanganini sezgan, ammo shifokor yordamiga murojaat qilmagan. Hozirda o‘lim sababini aniqlash uchun murdani yorib ko‘rish bo‘yicha tekshiruvlar davom etmoqda.
Marhumning oilasi aytishicha, zaharlanishdan bir necha kun o‘tgach, ular Shotlandiyaga safarga chiqishgan. Safar davomida Kirbi o‘zini noxush va charchagan his qilgan, ammo restoranlarda kechki ovqat paytida hazil qilishdan to‘xtamagan.
26 iyul kuni oila Preskotga qaytganidan so‘ng, Markda yuqori harorat, sovuq tushishi, qaltirash va qo‘l-oyoqlarda og‘riq kabi grippga o‘xshash alomatlar paydo bo‘lgan. 2 avgust kuni uning nafas olishida qiynalganini singlisi Ket sezib, tez yordam chaqirgan.
Shifokorlar kelganda esa Markning hayotini saqlab qolish mumkin bo‘lmagan. Keyli Gillning ma’lum qilishicha, Kirbi vafotidan bir necha hafta oldin internet orqali bir necha turdagi o‘rgimchak sotib olgan.
Hozircha uning qaysi turdagi o‘rgimchaklarni xarid qilgani haqida ma’lumot berilmagan. Ushbu fojia jamoatchilik o‘rtasida katta muhokamalarga sabab bo‘ldi.
Ko‘pchilik hodisani hayrat va afsus bilan qabul qilgan, ba’zilar esa inson va hayvonlar o‘rtasidagi munosabatlarda xavfsizlikka alohida e’tibor berish zarurligini ta’kidlagan.

В Прескотте мужчина скончался в результате укуса паука
В британском городе Прескотт 38-летний Марк Энтони Кирби скончался в результате укуса ядовитого паука. Об этом сообщил Zamin.uz.
Об этом сообщает издание Liverpool Echo. Марк Кирби был активен в семейной жизни, он был отцом 18-летнего сына и 17-летней дочери.
По словам его бывшей возлюбленной и матери детей Кейли Гилл, Кирби почувствовал отравление после укуса паука, но не обратился за медицинской помощью. В настоящее время продолжаются вскрытие и расследование причин смерти.
Семья покойного рассказала, что через несколько дней после отравления они отправились в путешествие в Шотландию. Во время поездки Кирби чувствовал себя плохо и усталым, но не переставал шутить во время ужинов в ресторанах.
26 июля, после возвращения семьи в Прескотт, у Марка появились симптомы, похожие на грипп: высокая температура, озноб, дрожь и боли в руках и ногах. 2 августа его сестра Кэт заметила затруднённое дыхание и вызвала скорую помощь.
Когда врачи прибыли, спасти жизнь Марка уже не удалось. По словам Кейли Гилл, за несколько недель до смерти Кирби купил через интернет несколько видов пауков.
Пока не сообщается, какие именно виды пауков он приобрёл. Эта трагедия вызвала широкое обсуждение в обществе.
Многие восприняли событие с удивлением и сожалением, некоторые подчеркнули необходимость уделять особое внимание безопасности в отношениях между людьми и животными.