Isroil G‘azoda yangi amaliyot uchun zaxirachilarni chaqirdi
Isroil mudofaa armiyasi G‘azo shahrida o‘tkaziladigan “Gideon aravalari—2” amaliyotiga tayyorgarlik doirasida 60 ming zaxiradagi harbiyni chaqirdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bundan tashqari, yana 20 ming zaxirachi o‘z xizmat muddatini uzaytirdi. Ushbu amaliyot Isroil mudofaa vaziri Isroel Kats tomonidan ma’qullangan.
Rejaga ko‘ra, amaliyotning asosiy maqsadi G‘azoni to‘liq nazorat ostiga olish, HAMAS tashkilotini yo‘q qilish hamda ushbu hududda yangi boshqaruv infratuzilmasini yaratishdir. So‘nggi ikki yil ichida bo‘lib o‘tgan harbiy harakatlar natijasida G‘azo hududida 60 mingdan ortiq falastinlik halok bo‘lgan, ularning 18,5 mingdan ziyodi bolalar hisoblanadi.
Bu ko‘rsatkich insoniy ofatning qanchalik jiddiy ekanligini ko‘rsatadi. Amaliyotning muvaffaqiyati va uning natijalari mintaqadagi vaziyatga katta ta’sir ko‘rsatishi kutilmoqda.
Shuningdek, xalqaro hamjamiyat ushbu jarayonlarni diqqat bilan kuzatib bormoqda. G‘azodagi vaziyat barqarorlik va tinchlik yo‘lida muhim ahamiyatga ega hisoblanadi.

Израиль призвал резервистов для новой операции в Газе
Армия обороны Израиля вызвала 60 тысяч резервистов в рамках подготовки к операции «Гидеонские колесницы—2», которая будет проводиться в городе Газа. Об этом сообщает Zamin.uz.
Кроме того, ещё 20 тысяч резервистов продлили срок своей службы. Эта операция была одобрена министром обороны Израиля Израэлем Кацем.
Согласно плану, основная цель операции — полностью взять Газу под контроль, уничтожить организацию ХАМАС и создать новую инфраструктуру управления в этом регионе. В результате военных действий за последние два года в Газе погибло более 60 тысяч палестинцев, из которых более 18,5 тысяч — дети.
Эти показатели показывают, насколько серьёзной является гуманитарная катастрофа. Ожидается, что успех операции и её результаты окажут значительное влияние на ситуацию в регионе.
Также международное сообщество внимательно следит за этими процессами. Ситуация в Газе имеет важное значение для стабильности и мира.