Xitoyda qiz sevgilisini firibgarlarga sotdi
Xitoyda yuz bergan ushbu voqea nafaqat mahalliy, balki xalqaro jamoatchilikni ham hayratda qoldirdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
17 yoshli qiz o‘zining 19 yoshli sevgilisini Myanmadagi firibgarlarga 14 ming dollar evaziga qul sifatida sotganligi haqida “Thaiger” nashri xabar berdi. Bu holat yoshlikdagi sevgi va ishonchning qanday salbiy oqibatlarga olib kelishi mumkinligini yana bir bor ko‘rsatdi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, yigit va qiz billiardxonada tanishgan. Suhbat davomida qiz Myanmadagi badavlat ota-onasi haqida maqtanib, yigitga ish topishda yordam berishni va’da qilgan.
Yigit bu va’daga ishonib, fevral oyida sevgilisi bilan birgalikda Bangkok shahriga yo‘l olgan. Tailand va Myanma chegarasiga yetgach, ular o‘rtasida janjal yuzaga kelgan.
Shu paytda yigitga qurollangan shaxslar hujum qilib, uning telefon va pasportini tortib olgan. Keyingi to‘rt oy mobaynida yigit asirlikda saqlangan, unga doimiy ravishda qiynoqlar qo‘llanilgan: sochlari qirib tashlangan va onlayn firibgarlikda ishlashga majbur qilingan.
Me’yorlarga rioya qilmasa, uning beliga temir tayoq bilan urilgan. Bu qiynoqlar natijasida yigit 10 kilogrammdan ortiq vazn yo‘qotgan va qisman eshitish qobiliyatini yo‘qotgan.
Bosqinchilar yigitning oilasi bilan bog‘lanib, 48 ming dollar miqdorida tovon talab qilgan. To‘rt oy ichida kerakli mablag‘ to‘plangach, yigit ozod qilingan.
Shu vaqt mobaynida qiz Tailandda bo‘lgan va Xitoyga qaytgach, qo‘lga olingan. Hozirda u firibgarlik va odam savdosi bo‘yicha sudda javob bermoqda.
Jabrlanuvchining singlisi voqeani eslab, “U atigi 17 yoshda edi. Kim o‘ylabdi, u bunday yovuzlikka qo‘l uradi deb?
Bunday jirkanch ishlarni qilishi mantiqqa sig‘maydi”, dedi. Ushbu holat yoshlar orasidagi ishonch, muhabbat va xavfli munosabatlar masalasini yana bir bor dolzarb muammo sifatida ko‘rsatdi.
Ma’naviy tarbiya, shaxsiy xavfsizlik va oilaviy munosabatlar haqida chuqur o‘ylash zarurati bunday fojiali voqealardan so‘ng yanada oshadi.

В Китае девушка продала своего парня мошенникам
Этот случай, произошедший в Китае, удивил не только местное, но и международное сообщество. Об этом сообщил Zamin.uz.
Издание “Thaiger” сообщило, что 17-летняя девушка продала своего 19-летнего парня мошенникам в Мьянме за 14 тысяч долларов в качестве раба. Этот случай вновь показал, к каким негативным последствиям может привести юношеская любовь и доверие.
По данным, парень и девушка познакомились в бильярдной. Во время разговора девушка хвасталась своим состоятельным отцом в Мьянме и обещала помочь парню найти работу.
Парень поверил этому обещанию и в феврале вместе с девушкой отправился в Бангкок. Достигнув границы Таиланда и Мьянмы, между ними возникла ссора.
В этот момент на парня напали вооружённые люди, отобрали у него телефон и паспорт. В течение следующих четырёх месяцев парень находился в плену, его постоянно мучили: ему сбрили волосы и заставляли работать в онлайн-мошенничестве.
Если он не соблюдал правила, его били железной палкой по поясу. В результате этих пыток парень потерял более 10 килограммов веса и частично утратил слух.
Захватчики связались с семьёй парня и потребовали компенсацию в размере 48 тысяч долларов. После того, как за четыре месяца была собрана необходимая сумма, парень был освобождён.
В это время девушка находилась в Таиланде, а после возвращения в Китай была задержана. Сейчас она предстает перед судом по обвинению в мошенничестве и торговле людьми.
Сестра пострадавшего, вспоминая происшествие, сказала: «Ей было всего 17 лет. Кто бы мог подумать, что она совершит такое злодеяние?
Такое отвратительное поведение не поддаётся логике». Этот случай вновь подчеркнул актуальность проблем доверия, любви и опасных отношений среди молодёжи.
После таких трагических событий возрастает необходимость глубокого осмысления вопросов нравственного воспитания, личной безопасности и семейных отношений.