Istanbulda o‘zbekistonlik ayol turmush o‘rtog‘i tomonidan o‘ldirildi
Istanbul shahrining Umraniye tumanida yuz bergan fojiali voqea jamoatchilikni chuqur ta’sirlantirdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
2025 yilning 17 avgust kuni 33 yoshli o‘zbekistonlik Nigina Sattorova turmush o‘rtog‘i Umid Sattorov tomonidan bo‘g‘zidan pichoqlanib halok bo‘ldi. Bu voqea nafaqat oila a’zolarini, balki keng jamoatchilikni ham chuqur qayg‘uga soldi.
Marhumaning asl manzili Samarqand viloyati bo‘lib, u Istanbulda vaqtinchalik mehnat faoliyati bilan shug‘ullanayotgan edi. O‘zbekistonning Istanbuldagi Bosh konsulligi ushbu voqea yuzasidan rasmiy bayonot berdi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, fojia 35 yoshli Umid Sattorov bilan kelib chiqqan rashk sabab yuzaga kelgan. Istanbul politsiyasi tomonidan olib borilgan tergovda gumondor 18 avgust kuni Umraniye hududida qo‘lga olindi.
Jinoyatni yashirishga yordam berganligi gumon qilingan B.O. ismli shaxs ham politsiya nazoratiga olindi.
Surishtiruv ishlari yakunlangach, 19 avgust kuni sud tomonidan gumondorlarga nisbatan qamoqqa olish ehtiyot chorasi qo‘llandi. Hozirda tergov davom etmoqda va barcha tafsilotlar aniqlanmoqda.
Marhumaning jasadini O‘zbekistonga yuborish uchun zarur hujjatlar tayyorlanmoqda. Bu jarayonda O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Migratsiya agentligi amaliy yordam ko‘rsatmoqda.
Ushbu fojiali voqea ijtimoiy tarmoqlarda keng muhokama qilinmoqda. Huquqshunoslar va psixologlar oilaviy nizolarni oldini olish, munosabatlarni yaxshilash va yoshlar orasidagi tarbiyani kuchaytirish bo‘yicha fikr bildirmoqda.

В Стамбуле женщина из Узбекистана была убита своим мужем
Трагическое событие, произошедшее в районе Умрание города Стамбул, глубоко потрясло общественность. Об этом сообщает Zamin.uz.
17 августа 2025 года 33-летняя узбекская женщина Нигина Сатторова была зарезана своим мужем Умидом Сатторовым. Это событие вызвало глубокую скорбь не только у членов семьи, но и у широкой общественности.
Родом погибшая из Самаркандской области, она временно работала в Стамбуле. Генеральное консульство Узбекистана в Стамбуле выпустило официальное заявление по этому поводу.
По данным, трагедия произошла из-за ревности 35-летнего Умида Сатторова. В ходе расследования, проведённого стамбульской полицией, подозреваемый был задержан 18 августа в районе Умрание.
Лицо по имени Б.О., подозреваемое в содействии сокрытию преступления, также взято под контроль полиции.
После завершения следственных действий 19 августа суд применил меру пресечения в виде заключения под стражу в отношении подозреваемых. В настоящее время расследование продолжается, уточняются все детали.
Готовятся необходимые документы для отправки тела погибшей в Узбекистан. В этом процессе оказывает практическую помощь Агентство по миграции при Кабинете Министров Республики Узбекистан.
Данное трагическое событие широко обсуждается в социальных сетях. Юристы и психологи высказывают мнения о предотвращении семейных конфликтов, улучшении отношений и усилении воспитания среди молодёжи.