Xitoyda kapital oqimlari iyul oyida rekord darajaga yetdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Jahon bozorlaridagi muhim oqimlar va strategik qarorlar natijasida Xitoyning moliyaviy bozorlarida yangi bosqich boshlandi. Honkongdagi moliyaviy aktivlarni faol sotib olish hamda mamlakat hukumati tomonidan joriy etilgan yangi liberallashtirish choralari bu jarayonga bevosita ta’sir ko‘rsatdi.
Ushbu jarayon valyuta siyosati va global bozor ishtirokchilari uchun muhim o‘zgarishlarni anglatadi. Iyul oyida mahalliy banklar o‘z mijozlari nomidan chet eldagi qimmatli qog‘ozlarga jami 58,3 milliard dollar sarmoya kiritdi.
Bu ko‘rsatkich 2010 yildan beri eng yuqori daraja bo‘lib, iqtisodiy yo‘nalishning yangi davrga kirayotganidan dalolat beradi. Kapital oqimlarining kengayishiga investorlarning portfellarini diversifikatsiya qilishga bo‘lgan qiziqishi asosiy sabab hisoblanadi.
Bu esa Xitoy moliyaviy bozorlarini global maydonga yanada yaqinlashtirmoqda. Kapital oqimlarining katta qismi Honkong bilan bog‘liq aksiyalar va “Southbound Bond Connect” dasturining kengayishi bilan bog‘liq.
Shu yil davomida mazkur dastur orqali xorijiy obligatsiyalarga qiziqish sezilarli darajada oshdi. Iyulda onshor investorlari 12,6 milliard yuan qiymatidagi tashqi qarz qog‘ozlarini sotib oldi.
Bu hukumatning moliya bozorlarini bosqichma-bosqich liberallashtirish siyosatini mustahkamlashga xizmat qiladi. Investorlarning xavfga bo‘lgan ishtiyoqi ortib, ularning investitsiyalarining katta qismi xalqaro bozorlarga yo‘naltirilmoqda.
Biroq, xorijiy investorlar Xitoy ichki obligatsiyalariga bo‘lgan qiziqishni kamaytirmoqda. Iyul oyida ularning interbank bozoridagi obligatsiya portfeli 300 milliard yuanga qisqardi, bu esa 2024 yil boshidan beri eng past ko‘rsatkichdir.
Bu holat Xitoy qimmatli qog‘ozlarining jozibadorligining pasayishi va global muqobil aktivlarga qiziqishning ortishi bilan bog‘liq. Natijada kapital oqimlari yuan kursiga bosim o‘tkazishi mumkin.
Xitoy hukumati tomonidan olib borilayotgan siyosatlar mamlakatning global iqtisodiy integratsiyasini tezlashtirmoqda. Ekspertlarning fikricha, hukumat kapital oqimlariga oid tajribalarni oshirib, moliya bazasini xalqaro bozorlarga integratsiya qilishga yo‘l ochmoqda.
Bu esa yuan valutasining xalqaro miqyosda maqomini oshirishga xizmat qiladi. Shunday qilib, kapital oqimlari boshqa valyutalarga bosim qilishi mumkin bo‘lsa-da, uzoq muddatda Xitoyning global iqtisodga integratsiyasi kuchayadi.
Xulosa qilib aytganda, Xitoy iqtisodiyoti global bozorlarga yaqinlashib, kapital oqimlarining ijobiy natijalarini yaratishga intilmoqda. Mamlakat hukumati tomonidan amalga oshirilayotgan siyosatlar va strategik qarorlar Xitoy iqtisodiy tizimining rivojlanishiga sezilarli ta’sir ko‘rsatmoqda.

Потоки капитала в Китае достигли рекордного уровня в июле
В результате важных потоков на мировых рынках и стратегических решений начался новый этап на финансовых рынках Китая. Активная покупка финансовых активов в Гонконге, а также новые меры либерализации, введённые правительством страны, оказали прямое влияние на этот процесс.
Этот процесс означает важные изменения в валютной политике и для участников глобального рынка. В июле местные банки инвестировали в ценные бумаги за рубежом от имени своих клиентов в общей сумме 58,3 миллиарда долларов.
Этот показатель является самым высоким с 2010 года и свидетельствует о вступлении экономического направления в новую эпоху. Основной причиной расширения потоков капитала является интерес инвесторов к диверсификации своих портфелей.
Это сближает финансовые рынки Китая с глобальной площадкой. Большая часть потоков капитала связана с акциями, связанными с Гонконгом, и расширением программы «Southbound Bond Connect».
В течение этого года интерес к иностранным облигациям через эту программу значительно вырос. В июле инвесторы с материка приобрели внешние долговые бумаги на сумму 12,6 миллиарда юаней.
Это способствует укреплению политики правительства по поэтапной либерализации финансовых рынков. Рост аппетита инвесторов к риску приводит к тому, что большая часть их инвестиций направляется на международные рынки.
Однако иностранные инвесторы снижают интерес к внутренним облигациям Китая. В июле их портфель облигаций на межбанковском рынке сократился на 300 миллиардов юаней, что является самым низким показателем с начала 2024 года.
Эта ситуация связана со снижением привлекательности китайских ценных бумаг и ростом интереса к глобальным альтернативным активам. В результате потоки капитала могут оказать давление на курс юаня.
Политика, проводимая правительством Китая, ускоряет глобальную экономическую интеграцию страны. По мнению экспертов, правительство накапливает опыт в управлении потоками капитала и открывает путь для интеграции финансовой базы в международные рынки.
Это способствует повышению международного статуса валюты юань. Таким образом, хотя потоки капитала могут оказывать давление на другие валюты, в долгосрочной перспективе интеграция Китая в глобальную экономику будет усиливаться.
В заключение, экономика Китая стремится приблизиться к глобальным рынкам и создавать положительные результаты потоков капитала. Политика и стратегические решения, реализуемые правительством страны, оказывают значительное влияние на развитие экономической системы Китая.