Marko Rubio Yevropa bilan Ukraina xavfsizligini muhokama qildi
Amerika Qo‘shma Shtatlari Davlat kotibi Marko Rubio 21 avgust kuni muhim diplomatik uchrashuvlar o‘tkazmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
U bugun Ukraina hamda Yevropa davlatlari milliy xavfsizlik maslahatchilari bilan uchrashib, diplomatik muzokaralar olib boradi. Ushbu uchrashuvlarda Rubio Yevropa rahbarlarini AQSHning global siyosatidagi ba’zi nomuvofiqliklarga qaramay, Ukrainaga yordam berish majburiyatiga sodiq qolishga ishontirishga harakat qiladi.
Uning asosiy maqsadi Yevropa hamkorlarini Ukraina uchun taklif etilgan xavfsizlik kafolatlari va strategik yordamni amalga oshirishda qat’iy bo‘lishga undashdir. Muzokaralar davomida Ukraina uchun ishlab chiqilgan xavfsizlik kafolatlari to‘liq muhokama qilinadi.
Shuningdek, bu muhokamalar Zelenskiy hamda Putin o‘rtasidagi ehtimoliy uchrashuv oldidan kafolatlarning qanday shaklda bo‘lishi mumkinligini aniqlashga xizmat qiladi. Bunday ma’lumot Tramp ma’muriyatidagi manbalar tomonidan berilgan.
Bundan tashqari, Ukrainadagi mojaroni tinch yo‘l bilan hal qilishning boshqa jihatlari ham ushbu muzokaralarda ko‘rib chiqiladi. Bu diplomatik sa’y-harakatlar AQSH va Yevropa davlatlari o‘rtasidagi strategik hamkorlikni mustahkamlash hamda Ukraina uchun qo‘shimcha xavfsizlik kafolatlarini ta’minlashga qaratilgan muhim qadam hisoblanadi.
Uchrashuv natijalari xalqaro hamjamiyat uchun muhim signal bo‘lib, Yevropa rahbarlarini AQSHning Ukrainaga yordam va qo‘llab-quvvatlashdagi barqarorligini yana bir bor tasdiqlashga chaqiradi. Bu esa mintaqadagi xavfsizlik va barqarorlikni ta’minlashda muhim rol o‘ynaydi.

Марко Рубио обсудил безопасность Украины с Европой
Госсекретарь Соединённых Штатов Америки Марко Рубио 21 августа проводит важные дипломатические встречи. Об этом сообщает Zamin.uz.
Сегодня он встретится с советниками по национальной безопасности Украины и европейских стран, чтобы провести дипломатические переговоры. В ходе этих встреч Рубио попытается убедить европейских лидеров оставаться верными обязательствам по поддержке Украины, несмотря на некоторые несоответствия в глобальной политике США.
Его основная цель — побудить европейских партнёров быть решительными в реализации предложенных гарантий безопасности и стратегической помощи для Украины. В ходе переговоров будут подробно обсуждены гарантии безопасности, разработанные для Украины.
Кроме того, эти обсуждения служат для определения возможной формы гарантий перед возможной встречей между Зеленским и Путиным. Такая информация была предоставлена источниками из администрации Трампа.
Также на этих переговорах будут рассмотрены другие аспекты мирного разрешения конфликта в Украине. Эти дипломатические усилия являются важным шагом по укреплению стратегического сотрудничества между США и европейскими странами, а также по обеспечению дополнительных гарантий безопасности для Украины.
Результаты встреч станут важным сигналом для международного сообщества и призывом к европейским лидерам вновь подтвердить устойчивость США в помощи и поддержке Украины. Это сыграет важную роль в обеспечении безопасности и стабильности в регионе.