Ispaniyada avgustdagi yong‘inlar katta zarar yetkazdi
Ispaniyada avgust oyining boshidan beri davom etayotgan o‘rmon yong‘inlari mamlakat tarixida so‘nggi yigirma yil ichida kuzatilmagan darajada katta fojiaga aylangan. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Evronews xabariga ko‘ra, ushbu yong‘inlar oqibatida kamida to‘rt kishi halok bo‘lgan, shuningdek, yong‘inlarga aloqadorlikda gumon qilingan 37 nafar shaxs qo‘lga olingan. Eng og‘ir holat Galisiya avtonom hududida qayd etildi, bu yerda 155 ming gektardan ortiq maydon yondi.
Bu ko‘rsatkich 2006 yildan beri kuzatilmagan eng katta yong‘in hisoblanadi. Faqatgina avgust oyida butun mamlakat bo‘yicha 350 ming gektardan ziyod maydon yong‘inlardan zarar ko‘rdi.
Hozirda Ispaniyaning turli hududlarida 21 ta yong‘in o‘chog‘ini bartaraf etish ishlari davom etmoqda. Shimoliy hududlarda mahalliy o‘t o‘chiruvchilarga Germaniyadan kelgan mutaxassislar yordam bermoqda.
Bosh vazir Pedro Sanches shaxsan yong‘in hududiga tashrif buyurib, fojianing asosiy sababi global iqlim o‘zgarishi va kuchli issiq to‘lqinlari ekanini ta’kidladi. Bu holat iqlim o‘zgarishining tabiiy ofatlarga qanday ta’sir qilayotganini yana bir bor ko‘rsatmoqda.
Yong‘inlar bilan kurashish uchun xalqaro hamkorlik va samarali choralar zarurligi alohida e’tiborga molikdir. Iqlim o‘zgarishiga qarshi chora ko‘rilmasa, bunday tabiiy ofatlar yanada kuchayishi mumkin.
Shu sababli, ekologik muhitni saqlash va tabiiy resurslarni oqilona boshqarish masalalari ustuvor vazifa sifatida ko‘rilmoqda. Ispaniyadagi yong‘inlar holati butun dunyo uchun ogohlik va tezkor harakat qilish zaruratini bildiradi.

В Испании августовские пожары нанесли большой ущерб
Лесные пожары, продолжающиеся в Испании с начала августа, стали крупнейшей трагедией за последние двадцать лет в истории страны. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным Euronews, в результате этих пожаров погибло не менее четырёх человек, а также задержаны 37 подозреваемых в причастности к возгораниям. Самая тяжёлая ситуация зафиксирована в автономном сообществе Галисия, где сгорело более 155 тысяч гектаров.
Этот показатель является крупнейшим пожаром, не наблюдавшимся с 2006 года. Только в августе по всей стране огнём было повреждено более 350 тысяч гектаров территории.
В настоящее время продолжаются работы по ликвидации 21 очага пожара в различных регионах Испании. В северных районах местным пожарным помогают специалисты из Германии.
Премьер-министр Педро Санчес лично посетил зону пожаров и подчеркнул, что основной причиной трагедии являются глобальные изменения климата и сильные тепловые волны. Эта ситуация вновь демонстрирует, как изменение климата влияет на природные катастрофы.
Особое внимание уделяется необходимости международного сотрудничества и эффективных мер в борьбе с пожарами. Если не принять меры против изменения климата, такие природные катастрофы могут усилиться.
Поэтому вопросы сохранения экологической среды и рационального управления природными ресурсами рассматриваются как приоритетные задачи. Ситуация с пожарами в Испании служит предупреждением и призывом к быстрому реагированию для всего мира.