Buyuk Britaniya Qirg‘izistondagi kriptosanksiyalarni kuchaytirdi
Buyuk Britaniya hukumati Rossiyaning Ukrainadagi harbiy harakatlariga qarshi bosim choralarini yanada kuchaytirdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
London rasmiylari Moskvaning G‘arb sanksiyalarini aylanib o‘tishda yordam berayotgani aytilgan Qirg‘izistondagi kriptovalyuta tarmoqlariga nisbatan jiddiy cheklovlar joriy qildi. Bu haqda dw.com sayti xabar berdi.
20 avgust kuni qabul qilingan qarorga ko‘ra, Britaniya hukumati uch nafar shaxs va beshta kompaniyani qora ro‘yxatga kiritdi. Ularga Qirg‘izistondagi yirik kriptovalyuta platformalari – Grinex va Meer Crypto Exchange’ni boshqaruvchi Tengricoin kompaniyasi, rublga bog‘langan A7A5 kriptovalyuta tizimini ishlab chiqqan Old Vector kompaniyasi hamda Luksemburgda joylashgan Altair Holding kiradi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, oxirgi to‘rt oy ichida A7A5 orqali Rossiya uchun 9,3 milliard dollardan ortiq tranzaksiyalar amalga oshirilgan. Britaniya hukumati bunday yirik operatsiyalarni Moskvaning sanksiyalarni chetlab o‘tish uchun ishlatilayotgan sxema deb baholamoqda.
Shuningdek, sanksiyalar doirasida Qirg‘izistonning “Markaziy Osiyo kapital banki” va uning rahbari Kantemir Chalboyev, shuningdek savdo kompaniyasi boshlig‘i Janishbek Uulu Nazarbek ham qora ro‘yxatga kiritildi. Buyuk Britaniya tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Stiven Dauti bu qarorga izoh berib, Kreml turli shubhali kriptovalyuta tarmoqlari orqali G‘arb sanksiyalarining ta’sirini kamaytirishga urinayotgan bo‘lsa, bu urinishlar mutlaqo samarasiz bo‘lishini ta’kidladi.
Mutaxassislar fikricha, Londonning bu choralari Moskva uchun yangi moliyaviy bosim hisoblanadi va kriptovalyuta orqali yashirin operatsiyalarga chek qo‘yishi mumkin. Ayniqsa, sanksiyalar kriptovalyuta bozoridagi shaffoflik masalasini yanada dolzarb qilib qo‘yadi.
E’tiborlisi shundaki, mazkur qaror AQSh prezidenti Donald Tramp, Ukraina rahbari Vladimir Zelenskiy hamda Yevropa yetakchilari, jumladan Britaniya bosh vaziri Key Starmer ishtirokidagi Vashingtondagi muhim uchrashuvlardan so‘ng qabul qilindi. Bu esa G‘arb mamlakatlari Rossiyaga qarshi yagona frontda harakat qilayotganini yana bir bor tasdiqlaydi.

Великобритания усилила криптосанкции в Кыргызстане
Правительство Великобритании усилило меры давления против военных действий России в Украине. Об этом сообщает Zamin.uz.
Официальные лица Лондона ввели серьёзные ограничения в отношении криптовалютных сетей в Кыргызстане, которые, как утверждается, помогают Москве обходить западные санкции. Об этом сообщает сайт dw.com.
Согласно решению, принятому 20 августа, правительство Великобритании внесло в чёрный список трёх физических лиц и пять компаний. Среди них компания Tengricoin, управляющая крупными криптовалютными платформами в Кыргызстане – Grinex и Meer Crypto Exchange, компания Old Vector, разработавшая криптовалютную систему A7A5, привязанную к рублю, а также Altair Holding, расположенная в Люксембурге.
По данным, за последние четыре месяца через A7A5 было проведено транзакций на сумму более 9,3 миллиарда долларов для России. Правительство Великобритании рассматривает такие крупные операции как схему, используемую Москвой для обхода санкций.
Кроме того, в рамках санкций в чёрный список попали «Центральноазиатский капитал банк» Кыргызстана и его руководитель Кантемир Чалбоев, а также глава торговой компании Жанышбек Уулу Назарбек. Заместитель министра иностранных дел Великобритании Стивен Даути прокомментировал это решение, подчеркнув, что если Кремль пытается снизить влияние западных санкций через различные сомнительные криптовалютные сети, эти попытки окажутся абсолютно безрезультатными.
По мнению экспертов, эти меры Лондона представляют собой новое финансовое давление на Москву и могут положить конец скрытым операциям через криптовалюту. Особенно санкции делают вопрос прозрачности на криптовалютном рынке ещё более актуальным.
Примечательно, что это решение было принято после важных встреч в Вашингтоне с участием президента США Дональда Трампа, лидера Украины Владимира Зеленского и европейских лидеров, включая премьер-министра Великобритании Кеи Стармера. Это ещё раз подтверждает, что западные страны действуют единым фронтом против России.