Buyuk Britaniyadagi Uorik universiteti olimlari tibbiyot sohasida muhim yangilikni taqdim etdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ular olmos asosidagi ixcham va portativ sensor yordamida saraton metastazlarini aniqlashning yangi usulini ishlab chiqdi. Ushbu tadqiqot “Physical Review Applied” jurnalida chop etildi.
Saraton hujayralari faqat asosiy o‘smani zararlamasdan, limfa tizimi orqali boshqa a’zolarga ham tarqaladi. Shuning uchun limfa tugunlarining holatini aniqlash juda muhimdir, chunki bu shifokorlarga davolash yo‘lini to‘g‘ri belgilashda yordam beradi.
Hozirgi kunda bu jarayonda radioaktiv markerlar yoki maxsus bo‘yoqlardan foydalaniladi. Biroq radiofarmatsevtik moddalar har bir klinikada mavjud emas, bo‘yoqlar esa ba’zi bemorlarda allergik reaksiyaga sabab bo‘lishi mumkin.
Uorik universiteti fiziklarining yangi sensor qurilmasi esa boshqacha usulni taklif qiladi. Bu sensor NV-markazlar asosida ishlaydi, ya’ni azot atomlari va kristall panjaradagi nuqsonlardan tashkil topgan bo‘lib, eng kichik magnit maydon o‘zgarishini aniqlay oladi.
Qurilma temir oksidi nanopartikullari mavjud bo‘lgan maxsus magnit suyuqlikka reaksiya ko‘rsatadi. Bu texnologiya yordamida o‘sma limfa tugunlariga tarqalganini aniq aniqlash va jarrohlik paytida ushbu tugunlarni aniq olib tashlash mumkin.
Tadqiqot muallifi Aleks Nyumanning so‘zlariga ko‘ra, sensor bosh qismi faqat 10 millimetrgacha ixchamlashtirilgan, bu esa endoskopiya va laparoskopiya jarayonlarida qo‘llash uchun juda qulaydir. Qurilmada 0,5 millimetr kub hajmdagi mikro-olmos va kichik doimiy magnitdan foydalaniladi, shuning uchun qo‘shimcha katta elektronika talab qilinmaydi.
Shu sababli shifokorlar yangi texnologiyani yuqori baholamoqda. Koventri va Uorik shifoxonasi jarrohi Styuart Robertsonning ta’kidlashicha, u ko‘krak bezi saratoni davosida muntazam ravishda magnitli navigatsiya usulidan foydalanadi, bu an’anaviy usullarga qaraganda samaraliroqdir.
Uorik universiteti bilan hamkorlikda texnologiyani yanada rivojlantirish muhimdir. Mutaxassislar fikricha, kelajakda ushbu sensor o‘pka, jigar, ichak va qizilo‘ngachdagi turli o‘smalarni aniqlashda ham qo‘llanilishi mumkin.

Уорик университет представил новый сенсор рака
Учёные Уорикского университета в Великобритании представили важное новшество в области медицины. Об этом сообщает Zamin.uz.
Они разработали новый метод обнаружения метастазов рака с помощью компактного и портативного сенсора на основе алмаза. Исследование опубликовано в журнале «Physical Review Applied».
Раковые клетки распространяются по лимфатической системе в другие органы, не повреждая при этом основной опухоли. Поэтому очень важно определить состояние лимфатических узлов, так как это помогает врачам правильно выбрать метод лечения.
В настоящее время в этом процессе используются радиоактивные маркеры или специальные красители. Однако радиофармацевтические препараты не доступны во всех клиниках, а красители могут вызывать аллергические реакции у некоторых пациентов.
Новый сенсорный прибор физиков Уорикского университета предлагает иной подход. Этот сенсор работает на основе NV-центров — дефектов в кристаллической решётке, состоящих из атомов азота, которые способны обнаруживать даже минимальные изменения магнитного поля.
Устройство реагирует на специальную магнитную жидкость, содержащую наночастицы оксида железа. С помощью этой технологии можно точно определить распространение опухоли в лимфатические узлы и во время операции точно удалить эти узлы.
По словам автора исследования Алекса Ньюмана, головная часть сенсора компактна — всего 10 миллиметров, что очень удобно для использования в эндоскопии и лапароскопии. В устройстве используются микроалмазы объёмом 0,5 кубических миллиметров и небольшой постоянный магнит, поэтому не требуется дополнительная крупная электроника.
По этой причине врачи высоко оценивают новую технологию. Хирург больницы Ковентри и Уорика Стюарт Робертсон отметил, что регулярно использует магнитную навигацию при лечении рака молочной железы, и этот метод эффективнее традиционных.
Важным является дальнейшее развитие технологии в сотрудничестве с Уорикским университетом. По мнению специалистов, в будущем этот сенсор может применяться для обнаружения различных опухолей в лёгких, печени, кишечнике и пищеводе.