Nigeriyada yana bir dahshatli fojia yuz berdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Shimoliy-g‘arbiy hududda joylashgan Katsina shtatining Malumfashi tumanidagi Unguvan-Mantau shahrida qurolli guruh tomonidan uyushtirilgan hujum butun mamlakat aholisini xavotirga solmoqda. Mahalliy manbalarga ko‘ra, 19 avgust kuni bomdod namozi vaqtida masjidga bostirib kirgan jangarilar tinch aholiga o‘q uzib, ko‘plab odamlarning hayotiga zomin bo‘ldi.
Reuters agentligi va media.az nashrlari xabariga ko‘ra, hodisa oqibatida kamida 50 kishi halok bo‘lgan. Shuningdek, 60 nafar fuqaro jangarilar tomonidan zo‘rlab olib ketilgan.
Bu esa voqeaning nafaqat tragediya, balki mahalliy aholi uchun yangi xavf va iztirob manbai ekanini ko‘rsatmoqda. Guvohlarning aytishicha, qurollangan shaxslar mototsikllarda kelib, masjid ichidagi odamlar tomon o‘q uzgan.
Keyin qishloq ko‘chalarida harakatlanib, yana tinch aholiga hujum qilgan. Hatto ular bir nechta uylarni ham yondirib yuborgan.
Bu holat qishloq aholisining hayoti va mulkini butunlay xavf ostida qoldirganini yana bir bor tasdiqlaydi. Katsina shtati politsiyasi vakili Abubakar Sodiq Aliy jurnalistlarga ma’lum qilishicha, xavfsizlik kuchlari ayrim jangarilarni qo‘lga olishga muvaffaq bo‘lgan.
Shuningdek, ular tomonidan ikki qishloqqa rejalashtirilgan yangi hujumlarning oldi olingan. Biroq qochib ketgan jangarilar Mantau hududi orqali yana aholini nishonga olib, odamlarning hayotiga tahdid solmoqda.
Mutaxassislar ta’kidlashicha, so‘nggi yillarda Nigeriyaning shimoliy-g‘arbiy hududlarida noqonuniy qurolli tuzilmalar va jinoyatchi guruhlar faoliyati keskin kuchaygan. Ular qishloqlarga hujum qilib, aholi va fermerlarni tovonga majbur qiladi, yo‘lovchilarni yo‘llarda to‘xtatib o‘g‘irlaydi hamda pul evaziga qaytarib berish bilan shug‘ullanadi.
Shubhasiz, Unguvan-Mantauda sodir bo‘lgan ushbu qonli voqea mamlakat xavfsizligi uchun jiddiy sinovdir. Mahalliy aholi esa hukumat va xavfsizlik kuchlaridan qat’iy choralar ko‘rib, tinchlik va barqarorlikni ta’minlashni talab qilmoqda.

В Нигерии при нападении на мечеть погибло более 50 человек
В городе Унгуван-Мантау района Малумфаши штата Кацина, расположенного на северо-западе страны, вооружённая группа совершила нападение, вызвавшее тревогу у всего населения страны. По данным местных источников, 19 августа во время утренней молитвы боевики ворвались в мечеть, открыли огонь по мирным жителям, что привело к многочисленным жертвам.
По информации агентства Reuters и изданий media.az, в результате инцидента погибло не менее 50 человек. Кроме того, 60 граждан были насильно увезены боевиками.
Это свидетельствует о том, что событие является не только трагедией, но и новым источником опасности и страха для местного населения. По словам свидетелей, вооружённые лица прибыли на мотоциклах и открыли огонь по людям внутри мечети.
Затем они передвигались по деревенским улицам, вновь нападая на мирных жителей. Более того, они подожгли несколько домов.
Этот инцидент вновь подтверждает, что жизнь и имущество жителей деревни находятся под полной угрозой. Представитель полиции штата Кацина Абубакар Содик Али сообщил журналистам, что силы безопасности сумели задержать некоторых боевиков.
Также им удалось предотвратить новые запланированные нападения на две деревни. Однако боевики, скрывшиеся через район Мантау, продолжают угрожать жизни населения.
Эксперты отмечают, что в последние годы в северо-западных регионах Нигерии резко возросла активность незаконных вооружённых формирований и преступных группировок. Они совершают нападения на деревни, заставляют жителей и фермеров покидать свои дома, останавливают пассажиров на дорогах, грабят их и занимаются выкупом.
Без сомнения, кровавое происшествие в Унгуван-Мантау является серьёзным испытанием для безопасности страны. Местное население требует от правительства и сил безопасности принять решительные меры для обеспечения мира и стабильности.