Akitada 93 yoshli erkak o‘g‘li tomonidan o‘ldirildi
Yaponiyaning Akita viloyatida yuzaga kelgan voqea jamoatchilik e’tiborini tortdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Dastlab, 93 yoshli erkakning o‘limiga ayiq hujumi sabab bo‘lgani taxmin qilingandi. Biroq keyinchalik tergov natijalari uning o‘g‘li tomonidan pichoqlab o‘ldirilgani aniqlandi.
Marhumning 51 yoshli o‘g‘li Fudziyuki Shindo ushbu jinoyat yuzasidan hibsga olindi. U ota-onasi bilan birga yashagan.
Politsiya dastlab ayiq hujumi haqida aholini ogohlantirgan, ammo jarohatlarning pichoqlash natijasida yuzaga kelgani aniqlangach, bu ma’lumotni bekor qildi. Tergov davomida uyda bir nechta pichoq topilgan va aynan qaysi pichoq ishlatilgani hamda jinoyat sababi aniqlanmoqda.
So‘nggi yillarda Yaponiyada ayiq hujumlari keskin oshgan. O‘tgan yil davomida 219 kishi ayiq hujumiga uchragan, shulardan 6 nafari halok bo‘lgan.
Iyul oyida ham gazeta tarqatuvchi erkak jigarrang ayiq hujumida vafot etgandi. Mutaxassislar fikricha, shimoliy Yaponiyada aholining qarishi va qishloq xo‘jaligi maydonlarining qisqarishi natijasida ayiq yashash hududlari odamlar yashaydigan maskanlarga yaqinlashmoqda.
Shu sababli hukumat ov qonunlarini yumshatib, ayiq ovlash va otishni osonlashtirdi. So‘nggi paytlarda minglab ayiq ovchilari tomonidan qo‘lga olinib yo‘q qilindi.
Bu holat hududlardagi xavfsizlikni ta’minlash va tabiat muvozanatini saqlashda yangi qiyinchiliklarni yuzaga keltirmoqda.

В Аките 93-летний мужчина был убит своим сыном
Событие, произошедшее в префектуре Акита в Японии, привлекло внимание общественности. Об этом сообщает Zamin.uz.
Изначально предполагалось, что смерть 93-летнего мужчины вызвана нападением медведя. Однако позже в результате расследования выяснилось, что он был зарезан своим сыном.
51-летний сын покойного, Фудзиюки Шиндо, был арестован по этому делу. Он жил вместе с родителями.
Полиция первоначально предупреждала население о нападении медведя, но после того, как было установлено, что ранения были нанесены ножом, эта информация была опровергнута. В ходе расследования в доме было найдено несколько ножей, и сейчас выясняется, какой именно нож был использован и какова причина преступления.
В последние годы количество нападений медведей в Японии резко возросло. За прошлый год 219 человек пострадали от нападений медведей, из них 6 погибли.
В июле также мужчина, распространявший газеты, погиб в результате нападения бурого медведя. По мнению специалистов, в северной Японии из-за старения населения и сокращения сельскохозяйственных угодий места обитания медведей приближаются к населенным пунктам.
По этой причине правительство смягчило охотничьи законы, упростив охоту и отстрел медведей. В последнее время тысячи медведей были пойманы и уничтожены охотниками.
Эта ситуация создает новые трудности в обеспечении безопасности в регионах и сохранении природного баланса.