Isroil G‘azo shahrini nazoratga olishni boshladi
Isroil mudofaa kuchlari G‘azo shahrini to‘liq nazorat qilish rejasining birinchi bosqichini boshlaganini e’lon qildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Harbiylar shahar chekkalarida allaqachon joylashganini ma’lum qildi. Bu operatsiya mudofaa vaziri Isroil Katz tomonidan tasdiqlangan bo‘lib, yaqinda xavfsizlik kengashida ham muhokama qilinadi.
Sentabr boshidan boshlab taxminan 60 ming zaxira askar safarbar etilishi rejalashtirilgan. Harbiy ma’lumotlarga ko‘ra, hozirda askarlar Zeitun va Jabaliya hududlarida faoliyat olib bormoqda.
Ushbu joylarda qurol-aslaha saqlangan yerosti tunnelari aniqlangan. Isroil hukumati shahar aholisiga zarar yetkazmaslik maqsadida fuqarolarni evakuatsiya qilish rejasini ham ishlab chiqmoqda.
Biroq, G‘azo tomonidagi vaziyat hanuzgacha murakkabligicha qolmoqda. Hamas Isroilni “aybsiz tinch aholiga qarshi urushni davom ettirishda” ayblamoqda.
G‘azodagi fuqarolik mudofaasining ma’lumotlariga ko‘ra, so‘nggi zarbalarda 25 kishi, jumladan bir oilaning besh a’zosi halok bo‘lgan. Xalqaro hamjamiyat Isroilning bu harakatlaridan xavotir bildirmoqda.
Fransiya prezidenti Emmanuel Makron bu voqealar mintaqani “abadiy urush girdobiga” tortib qo‘yishi mumkinligini ta’kidladi. Qatar va Misr vositachiligida sulh bo‘yicha muzokaralar davom etmoqda.
Hamas 60 kunlik o‘t ochishni to‘xtatish va garovga olinganlarning bir qismini ozod qilish taklifini qabul qilganini bildirdi. Biroq Isroil barcha garovdagilarni ozod etishni talab qilmoqda.

Израиль начал контролировать город Газа
Израильские силы обороны объявили о начале первого этапа плана полного контроля над городом Газа. Об этом сообщает Zamin.uz.
Военные сообщили, что уже расположились на окраинах города. Эта операция была одобрена министром обороны Израиля Израилем Кацем и вскоре будет обсуждаться на совете безопасности.
С начала сентября планируется мобилизовать около 60 тысяч резервистов. По военным данным, в настоящее время солдаты действуют в районах Зейтун и Джабалия.
В этих местах обнаружены подземные туннели, где хранятся оружие и боеприпасы. Правительство Израиля также разрабатывает план эвакуации гражданского населения города, чтобы избежать ущерба для мирных жителей.
Однако ситуация в Газе по-прежнему остается сложной. ХАМАС обвиняет Израиль в «продолжении войны против невинного мирного населения».
По данным гражданской обороны Газы, в последних ударах погибло 25 человек, включая пятерых членов одной семьи. Международное сообщество выражает обеспокоенность действиями Израиля.
Президент Франции Эммануэль Макрон подчеркнул, что эти события могут втянуть регион в «вечный водоворот войны». Переговоры о мире продолжаются при посредничестве Катара и Египта.
ХАМАС заявил, что принял предложение о прекращении огня на 60 дней и освобождении части заложников. Однако Израиль требует освобождения всех заложников.