Chilida 7,5 magnitudali zilzila va sunami xavfi yuz berdi
Janubiy Amerikada joylashgan Chilining janubiy hududlarida kuchli zilzila yuz berdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Amerika Qo‘shma Shtatlari Geologik xizmati ma’lumotlariga ko‘ra, zilzila magnitudasi 7,5 ga teng bo‘lib, uning epitsentri Antarktika yarim oroli yaqinidagi Dreyk dovonida joylashgan. Mutaxassislarning bildirishicha, yer titrashi taxminan 10,8 kilometr chuqurlikda sodir bo‘lgan.
Zilzila Chilining bir necha shaharlarida, shuningdek, qo‘shni Argentina hududlarida ham kuchli his etildi. Mahalliy aholi va kuzatuvchilar zilzilaning bir necha daqiqa davom etganini, odamlar esa shoshilinch ravishda ko‘chalarga chiqqanini ma’lum qilishdi.
Zilziladan so‘ng Chili dengiz flotiga qarashli Gidrografik va okeanografiya xizmati rasmiy ravishda sunami xavfi borligini e’lon qildi. Tashkilot mutasaddilari aholiga ehtiyot choralarini ko‘rishni tavsiya qilib, bir qator hududlarni shoshilinch evakuatsiya qilish buyruqini berdi.
Evakuatsiya qilinishi majburiy bo‘lgan hududlar qatoriga qirg‘oqbo‘yi yerlari, toshli sohillar, botqoqli joylar, estuariylar, daryolarning dengizga quyi qismlari, piyodalar yo‘llari, marinalar, sohil yo‘llari, baliq ovlash portlari hamda turli o‘lchamdagi iskalalar kiradi. Aholi va rasmiylar ushbu ogohlantirishlarga jiddiy e’tibor berishi zarur.

В Чили произошло землетрясение магнитудой 7,5 и угроза цунами
В южных регионах Чили, расположенного в Южной Америке, произошло сильное землетрясение. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным Геологической службы Соединённых Штатов Америки, магнитуда землетрясения составила 7,5, а его эпицентр находился в перевале Дрейка, близ Антарктического полуострова. По словам специалистов, толчки произошли на глубине примерно 10,8 километра.
Землетрясение было сильно ощутимо в нескольких городах Чили, а также в соседних регионах Аргентины. Местные жители и наблюдатели сообщили, что землетрясение длилось несколько минут, и люди срочно вышли на улицы.
После землетрясения Гидрографическая и океанографическая служба военно-морского флота Чили официально объявила об угрозе цунами. Представители организации рекомендовали населению принять меры предосторожности и отдали приказ о срочной эвакуации ряда районов.
К районам обязательной эвакуации относятся прибрежные территории, каменистые берега, заболоченные места, эстуарии, нижние участки рек, пешеходные дорожки, марины, прибрежные дороги, рыболовные порты и причалы различных размеров. Населению и официальным лицам необходимо серьёзно отнестись к этим предупреждениям.