AQShda vizalar qonunbuzarlik uchun bekor qilinmoqda
Amerika Qo‘shma Shtatlari Davlat departamenti 21 avgust kuni muhim ma’lumot berdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Hozirda Amerikada amaldagi vizaga ega bo‘lgan 55 milliondan ortiq xorijlik shaxslar migratsiya qonunchiligini buzish xavfi bo‘yicha maxsus tekshiruvdan o‘tkazilmoqda. Bu haqda Associated Press agentligi xabar berdi.
Davlat departamenti vakillari bildirishicha, idora vizalar egalarining qoidalarga rioya qilishini doimiy nazorat qiladi. Har bir xorijlikning vizasi muddati tugagan yoki tugamaganligi, shuningdek jinoyat yoki terrorizm bilan bog‘liqligi sinchiklab o‘rganiladi.
Agar qoidabuzarlik aniqlansa, shaxsning vizasi darhol bekor qilinadi va agar u AQSh hududida bo‘lsa, mamlakatdan chiqariladi. Shuningdek, ma’lum qilinishicha, Donald Trampning 2025 yil yanvar oyidagi inauguratsiyasidan keyin bekor qilingan vizalar soni o‘tgan yilga nisbatan ikki barobar oshgan.
Ayniqsa, talaba vizalarining bekor qilinishi to‘rt barobar ko‘paygan. Avgust boshida e’lon qilingan ma’lumotlarga ko‘ra, 6 mingdan ortiq talaba vizasi qonunbuzarliklar sababli bekor qilingan.
Bu holatlarda mamlakatda bo‘lish muddatini buzish, turli huquqbuzarliklar, mast holda transport boshqarish va terrorizmni qo‘llab-quvvatlash holatlari qayd etilgan. Taxminan 4 mingga yaqin viza qonun buzilishi, 200–300 ga yaqin holat esa terrorizm bilan bog‘liq sabablarga ko‘ra bekor qilingan.
Shu bilan birga, AQShda vizalar ustidan nazorat kuchaymoqda. Mutasaddilar bu choralarni jamoat xavfsizligini ta’minlash va qonunlarga rioya qilishni ta’minlash maqsadida amalga oshirilayotganini ta’kidlashmoqda.
Xorijlik talabalar va vizaga ega shaxslarga AQShda qonuniy yashash uchun barcha qoidalarga qat’iy rioya qilish zarurligi yana bir bor eslatildi.

Визы в США аннулируются за нарушение закона
Государственный департамент Соединённых Штатов Америки 21 августа сообщил важную информацию. Об этом сообщает Zamin.uz.
В настоящее время в США проводится специальная проверка более 55 миллионов иностранных граждан, имеющих действующие визы, на предмет риска нарушения миграционного законодательства. Об этом сообщает агентство Associated Press.
Представители Государственного департамента заявили, что ведомство постоянно контролирует соблюдение правил обладателями виз. Тщательно проверяется, истёк ли срок действия визы у каждого иностранца, а также наличие связей с преступностью или терроризмом.
Если выявляется нарушение, виза лица немедленно аннулируется, а если он находится на территории США, его выдворяют из страны. Также сообщается, что после инаугурации Дональда Трампа в январе 2025 года количество аннулированных виз удвоилось по сравнению с прошлым годом.
Особенно увеличилось количество аннулированных студенческих виз — в четыре раза. По данным, опубликованным в начале августа, более 6 тысяч студенческих виз были аннулированы из-за нарушений.
В этих случаях фиксировались нарушения срока пребывания в стране, различные правонарушения, управление транспортом в состоянии опьянения и случаи поддержки терроризма. Около 4 тысяч виз были аннулированы из-за нарушений закона, а около 200–300 — по причинам, связанным с терроризмом.
В то же время контроль за визами в США усиливается. Ответственные лица подчёркивают, что эти меры принимаются с целью обеспечения общественной безопасности и соблюдения законов.
Иностранным студентам и лицам с визами ещё раз напомнили о необходимости строгого соблюдения всех правил для законного проживания в США.