Reuters agentligining xabar berishicha, 2024 yil fevral oyida quyi sud tomonidan belgilangan yuzlab million dollarlik jarima olib tashlandi. Biroq Associated Press ma’lumotlariga ko‘ra, apellyatsiya sudi avvalgi xulosalarning ayrimlarini o‘z kuchida qoldirdi.
Xususan, sud Trampning 2016 yilda birinchi prezidentlik muddatiga saylanishidan oldin uzoq yillar davomida o‘z ko‘chmas mulk va aktivlari qiymatini sun’iy ravishda oshirib ko‘rsatganini tasdiqladi. Bu orqali u kreditorlar va sug‘urta kompaniyalarini Trump Organization uchun qulay shartlar berishga majbur qilgan.
Tramp barcha ayblovlarni qat’iyan rad etdi. Uning advokatlari hisobotlardagi xatolar ahamiyatsizligini ta’kidlab, bu holat hech kimga zarar yetkazmaganini bildirdi.
Avvalgi sud qarorlariga ko‘ra, Tramp 355 million dollar jarima to‘lashi kerak edi. Foizlar qo‘shilganda bu summa 515 million dollardan oshishi mumkin edi.
Apellyatsiya qaroridan so‘ng Tramp katta moliyaviy yukdan ozod qilindi, ammo unga va uning ikki o‘g‘liga korporatsiyalarda rahbarlik qilish taqiqlandi. Sud qarori e’lon qilingach, Donald Tramp buni to‘liq g‘alaba deb baholadi va sudning “noqonuniy va sharmandali qarorni” bekor qilganini ta’kidladi.
2024 yil fevral oyidagi sud qaroridan keyin Tramp Nyu-York bosh prokurori Letisiya Jeymsni o‘z prezidentlik sayloviga to‘sqinlik qilishda ayblagan edi. Apellyatsiya sudi esa Jeymsning harakatlari jamoat manfaatlarini himoya qilish maqsadida amalga oshirilganini qayd etdi.
Reuters agentligi bu qarorni Letisiya Jeyms uchun jiddiy mag‘lubiyat deb atadi. Shu bilan birga, AQSH Adliya vazirligi Letisiya Jeymsga qarshi ipoteka bilan bog‘liq firibgarlik yuzasidan tekshiruv olib bormoqda.

Нью-Йоркский суд отменил штраф Трампу
Апелляционный суд Нью-Йорка отменил решение о финансовом штрафе, наложенном на президента США Дональда Трампа. Об этом сообщает Zamin.uz.
По информации агентства Reuters, штраф в сотни миллионов долларов, назначенный нижестоящим судом в феврале 2024 года, был отменён. Однако, согласно данным Associated Press, апелляционный суд сохранил в силе некоторые из предыдущих выводов.
В частности, суд подтвердил, что Трамп в течение многих лет до своего первого президентского срока в 2016 году искусственно завышал стоимость своей недвижимости и активов. Это заставляло кредиторов и страховые компании предоставлять выгодные условия для Trump Organization.
Трамп категорически отверг все обвинения. Его адвокаты подчеркнули незначительность ошибок в отчётах и заявили, что это никому не причинило вреда.
Согласно предыдущим судебным решениям, Трамп должен был выплатить штраф в размере 355 миллионов долларов. С учётом процентов эта сумма могла превысить 515 миллионов долларов.
После апелляционного решения Трамп был освобождён от крупного финансового бремени, однако ему и его двум сыновьям запретили занимать руководящие должности в корпорациях. После оглашения решения Дональд Трамп назвал это полной победой и подчеркнул отмену «незаконного и позорного решения» суда.
После судебного решения февраля 2024 года Трамп обвинил генерального прокурора Нью-Йорка Летицию Джеймс в препятствовании его президентской кампании. Апелляционный суд отметил, что действия Джеймс были направлены на защиту общественных интересов.
Агентство Reuters охарактеризовало это решение как серьёзное поражение для Летиции Джеймс. В то же время Министерство юстиции США проводит расследование в отношении Летиции Джеймс по делу о мошенничестве, связанном с ипотекой.