G‘azo sektorida ochlik va qiyinchilik kuchaymoqda
G‘azo sektorida yarim milliondan ortiq aholi ochlik va qiyin hayot sharoitidan aziyat chekmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu hududda yashovchi oilalar kundalik ovqatlanishda oqsil yetishmasligidan qiynalmoqda. Masalan, Rem Tavfiq Xodir ismli ayolning oilasi besh oy davomida oqsil iste’mol qilmagan.
Uning to‘rt yoshli farzandi meva va sabzavotni ko‘rmagan, bu holat sektordagi ko‘plab oilalarga xosdir. Raja Talbeh ismli ayol oltita farzandi bilan chodirda yashab, so‘nggi oylar ichida 25 kilogramm vazn yo‘qotgan.
U ilgari xayriya tashkilotlari orqali maxsus parhezga mo‘ljallangan oziq-ovqat olgan, ammo hozir bozorlarda bunday mahsulotlarni topish va sotib olish imkoni yo‘q. Bolalar eng ko‘p zarar ko‘rmoqda.
Masalan, besh yoshli Lamiya urush boshlanganidan beri vaznining yarmidan ayrilgan va to‘yib ovqatlanmaslik sababli yurish qobiliyatini yo‘qotgan. Shifokorlar unga yordam ko‘rsatishga harakat qilmoqda, ammo dori-darmon va oziq-ovqat yetishmovchiligi buni qiyinlashtirmoqda.
Sog‘liqni saqlash vazirligining ma’lumotlariga ko‘ra, urush davomida yuzlab odamlar, shu jumladan bolalar, ochlikdan vafot etgan. Aholi esa kundalik hayotni qiyinchilik bilan davom ettirmoqda.
Bolalar uchun oziq-ovqat va dori-darmon narxi juda yuqori. Birlashgan Millatlar Tashkiloti va xalqaro tashkilotlar Isroildan yordamni kengaytirishni talab qilmoqda, ammo vaziyat hanuz og‘irligicha qolmoqda.

В секторе Газа усиливаются голод и трудности
В секторе Газа более полумиллиона человек страдают от голода и тяжелых жизненных условий. Об этом сообщает Zamin.uz.
Семьи, проживающие в этом районе, испытывают недостаток белка в ежедневном питании. Например, семья женщины по имени Рем Тавфик Ходир не употребляла белок в течение пяти месяцев.
Её четырёхлетний ребёнок не видел фруктов и овощей, что характерно для многих семей в секторе. Женщина по имени Раджа Тальбех живёт в палатке с шестью детьми и за последние месяцы потеряла 25 килограммов веса.
Ранее она получала специализированные продукты питания через благотворительные организации, но сейчас на рынках невозможно найти и купить такие продукты. Наибольший ущерб испытывают дети.
Например, пятилетняя Ламия с начала войны потеряла половину своего веса и из-за недостаточного питания утратила способность ходить. Врачи пытаются ей помочь, но нехватка лекарств и продуктов затрудняет это.
По данным Министерства здравоохранения, во время войны сотни людей, включая детей, умерли от голода. Население с трудом продолжает повседневную жизнь.
Цены на продукты питания и лекарства для детей очень высоки. Организация Объединённых Наций и международные организации требуют от Израиля расширить помощь, однако ситуация остаётся тяжёлой.