Amerika Qo‘shma Shtatlarining Luiziana shtatida joylashgan "Smitty’s Supply" motor moyi ishlab chiqarish zavodida favqulodda holat yuz berdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, korxona hududida bir necha kuchli portlashlar sodir bo‘ldi va ular natijasida katta yong‘in avj oldi. Guvohlarning so‘zlariga ko‘ra, portlashlardan so‘ng zavod ustida bir necha soat davomida qalin qora tutun ko‘tarilib turgan.
Atrofdagi aholi va haydovchilar tomonidan olingan videolarda yong‘inning kuchliligi va portlashlarning ketma-ket sodir bo‘layotgani aniq ko‘rinib turadi. Bu haqda "Life Times" nashri xabar berdi.
"ABC News" ma’lumotlariga ko‘ra, aholi xavfsizligini ta’minlash maqsadida shoshilinch choralar ko‘rildi. Zavoddan taxminan ikki kilometr masofada joylashgan Roseland shahri aholisi zudlik bilan evakuatsiya qilinmoqda.
Qutqaruvchilar va mahalliy hokimiyat vakillari xavfli hududdan uzoqlashishni talab qilmoqda. Ma’lumotlarga ko‘ra, birinchi portlash korxonaning asosiy ishlab chiqarish sexida yuz berdi.
Yong‘in zavodning katta qismini qamrab oldi va keyinchalik yana bir necha portlash yuz berdi. Bu holat yong‘inni nazorat qilishni qiyinlashtirmoqda.
Hozirda o‘t o‘chiruvchilar va favqulodda vaziyatlar xizmati xodimlari yong‘inni bartaraf etish uchun uzluksiz ishlamoqda. Mas’ullar hodisa sabablari va yo‘qotishlar miqyosini to‘liq o‘rganmoqda.

В Луизиане на заводе моторного масла произошёл сильный взрыв
В штате Луизиана, США, на заводе по производству моторного масла "Smitty's Supply" произошла чрезвычайная ситуация. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным, на территории предприятия произошло несколько мощных взрывов, в результате которых возник большой пожар. По словам свидетелей, после взрывов над заводом в течение нескольких часов поднимался густой чёрный дым.
На видеозаписях, сделанных местными жителями и водителями, ясно видно силу пожара и последовательность взрывов. Об этом сообщает издание "Life Times".
По информации "ABC News", для обеспечения безопасности населения были приняты экстренные меры. Жители города Розеланд, расположенного примерно в двух километрах от завода, срочно эвакуируются.
Спасатели и представители местной власти требуют отдалиться от опасной зоны. По данным, первый взрыв произошёл в основном производственном цехе предприятия.
Пожар охватил большую часть завода, а затем произошло ещё несколько взрывов. Это усложняет контроль над пожаром.
В настоящее время пожарные и сотрудники службы чрезвычайных ситуаций непрерывно работают над ликвидацией пожара. Ответственные лица полностью изучают причины происшествия и масштаб ущерба.