Rossiyada tojikistonlik ayol giyohvand modda olib kirishda ayblanib, 8 yilga ozodlikdan mahrum qilindi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ma’lum bo‘lishicha, ayol aeroportda to‘xtatilib, unga nisbatan jinoiy ish qo‘zg‘atilgan. U Rossiya Jinoyat kodeksining 228-moddasi 2-qismi, ya’ni giyohvand moddalarni maqsadsiz saqlash, tashish, ishlab chiqarish va qayta ishlash hamda 229.1-moddasi 3-qismi, ya’ni Rossiya bojxona chegarasidan giyohvand modda tarkibidagi o‘simliklarni noqonuniy olib o‘tish bo‘yicha ayblanmoqda.
Tergov ishlari yakunlangach, ish sudga yuborilgan va ayblanuvchiga 8 yil ozodlikdan mahrum qilish jazosi tayinlangan. Tojikiston Bosh prokuraturasi bu haqda rasmiy ma’lumot bergan.
Ushbu holat giyohvand moddalar bilan bog‘liq jinoyatlarga nisbatan Rossiya qonunchiligining qat’iyligini ko‘rsatadi. Shuningdek, chegara nazoratining muhimligi va qonunbuzarlarga qarshi kurashishdagi samaradorlik ta’kidlanmoqda.
Bu voqea Rossiya va Tojikiston o‘rtasidagi hamkorlikni yanada mustahkamlash zarurligini ham ko‘rsatadi.

В России таджикская женщина приговорена к 8 годам за наркоманию
В России таджикская женщина была осуждена на 8 лет лишения свободы за контрабанду наркотиков. Об этом сообщил Zamin.uz.
Как стало известно, женщина была задержана в аэропорту, в отношении неё было возбуждено уголовное дело. Она обвиняется по части 2 статьи 228 Уголовного кодекса России, то есть в незаконном хранении, перевозке, производстве и переработке наркотических средств, а также по части 3 статьи 229.1, то есть в незаконном перемещении через таможенную границу России растений, содержащих наркотические вещества.
После завершения следствия дело было направлено в суд, и обвиняемой было назначено наказание в виде 8 лет лишения свободы. Об этом официально сообщила Генеральная прокуратура Таджикистана.
Этот случай демонстрирует строгость российского законодательства в отношении преступлений, связанных с наркотиками. Также подчеркивается важность пограничного контроля и эффективность борьбы с нарушителями закона.
Данное событие также показывает необходимость дальнейшего укрепления сотрудничества между Россией и Таджикистаном.