Niderlandiyada besh vazir iste’foga chiqdi
Mamlakat qiroli Villem-Aleksandr hukumatdagi «Yangi jamoat shartnomasi» partiyasiga mansub besh yuqori martabali vazirning iste’fosini qabul qildi. Iste’folarning asosiy sababi G‘azo sektoridagi vaziyatning keskinlashishi va Isroilga qarshi choralar ko‘rishdagi samarasizlikdir.
Iste’foga chiqqanlar orasida tashqi ishlar vaziri Kaspar Veldkamp, bosh vazir o‘rinbosari hamda ijtimoiy ishlar va bandlik vaziri Eddi van Xeyem, ichki ishlar vaziri Yudit Autermark, ta’lim, madaniyat va fan vaziri Eppo Breyns hamda sog‘liqni saqlash, ijtimoiy ta’minot va sport vaziri Daniel Yansen bor. Shuningdek, to‘rt nafar davlat kotibi ham lavozimidan voz kechdi.
Kaspar Veldkamp Isroilga qarshi qat’iy choralar ko‘rishni taklif qilgan, biroq parlament va partiyada bu tashabbus yetarlicha qo‘llab-quvvatlanmagan. Shu sababli u iste’foga chiqishga qaror qilgan va uning qaroriga boshqa partiyadoshlar ham qo‘shilgan.
Mutaxassislar fikricha, ushbu iste’folar Niderlandiya hukumatidagi vaziyatni yanada keskinlashtirishi mumkin. Bundan tashqari, bu voqea mamlakat tashqi siyosatida yangi bosqichni boshlab berishi ehtimoldan xoli emas.
Ushbu holat G‘azo masalasi bo‘yicha Yevropadagi siyosiy kuchlarning qarashlari o‘rtasidagi ixtiloflarni yana bir bor ko‘rsatdi.

В Нидерландах пятеро министров подали в отставку
Король страны Виллем-Александр принял отставки пяти высокопоставленных министров, принадлежащих к партии «Новый общественный договор» в правительстве. Главной причиной отставок стало обострение ситуации в секторе Газа и неэффективность мер против Израиля.
Среди ушедших в отставку — министр иностранных дел Каспар Вельдкамп, заместитель премьер-министра и министр социальных дел и занятости Эдди ван Хейем, министр внутренних дел Юдит Аутермарк, министр образования, культуры и науки Эппо Брейнс, а также министр здравоохранения, социального обеспечения и спорта Даниэль Янсен. Кроме того, четыре государственных секретаря также покинули свои должности.
Каспар Вельдкамп предлагал принять жесткие меры против Израиля, однако эта инициатива не получила достаточной поддержки в парламенте и партии. По этой причине он решил уйти в отставку, и к его решению присоединились другие однопартийцы.
По мнению экспертов, эти отставки могут еще больше обострить ситуацию в правительстве Нидерландов. Кроме того, это событие может ознаменовать новый этап во внешней политике страны.
Данный инцидент вновь продемонстрировал разногласия между политическими силами Европы по вопросу Газы.