Hindiston mudofaa sohasida strategik ahamiyatga ega yangi loyiha ustida ish olib bormoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Mamlakat milliy havo mudofaa tizimini yaratishni boshladi. Ushbu tizim “Sudarshan Chakra” deb nomlanadi va mutaxassislarning fikriga ko‘ra, 2030 yilga kelib to‘liq ishga tushiriladi.
Hindiston bosh vaziri Narendra Modi bu haqda mamlakat mustaqillik kuni bayonotida ma’lum qilgan. Unga ko‘ra, yangi tizim mamlakat xavfsizligini ta’minlashda muhim rol o‘ynaydi va “hind gumbazi” nomi bilan taniladi.
“Sudarshan Chakra” tizimi to‘rt asosiy yo‘nalishdan iborat: kuzatish, topish, ta’qib qilish va aniqlash. Bu funksiyalar yordamida havodan keladigan har qanday tahdid vaqtida aniqlanib, samarali tarzda yo‘q qilinadi.
Shuningdek, tizimda sun’iy intellekt texnologiyalari va ilg‘or algoritmlar keng qo‘llaniladi. Bu esa mudofaa tizimini tezkor va aqlli qaror qabul qiluvchi innovatsion qurolga aylantiradi.
Ushbu loyiha Hindiston mudofaa salohiyatini sezilarli darajada oshirishga xizmat qiladi va mamlakat xavfsizligini mustahkamlashga qaratilgan. 2030 yilga kelib, “Sudarshan Chakra” tizimi to‘liq ishga tushirilishi kutilmoqda.
Bu esa mintaqaviy va global darajada Hindistonning harbiy imkoniyatlarini yanada kuchaytiradi. Shunday qilib, mamlakat o‘z mudofaa sanoatini rivojlantirishda muhim bosqichni bosib o‘tmoqda.

Индия создает новую систему противовоздушной обороны
Индия работает над новым стратегически важным проектом в области обороны. Об этом сообщает Zamin.uz.
Страна начала создавать национальную систему противовоздушной обороны. Эта система называется «Сударшан Чакра» и, по мнению специалистов, будет полностью введена в эксплуатацию к 2030 году.
Премьер-министр Индии Нарендра Моди сообщил об этом в заявлении по случаю Дня независимости страны. По его словам, новая система сыграет важную роль в обеспечении безопасности страны и будет известна под названием «индийский купол».
Система «Сударшан Чакра» состоит из четырех основных направлений: наблюдение, обнаружение, сопровождение и идентификация. С помощью этих функций любые угрозы с воздуха будут своевременно выявляться и эффективно нейтрализоваться.
Кроме того, в системе широко применяются технологии искусственного интеллекта и передовые алгоритмы. Это превращает систему обороны в инновационное оружие с быстрым и умным принятием решений.
Этот проект призван значительно повысить оборонный потенциал Индии и укрепить безопасность страны. Ожидается, что к 2030 году система «Сударшан Чакра» будет полностью введена в эксплуатацию.
Это усилит военные возможности Индии как на региональном, так и на глобальном уровне. Таким образом, страна делает важный шаг в развитии своей оборонной промышленности.