Zelenskiy Putin bilan hududlarni bevosita muhokama qiladi
Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiy Rossiya prezidenti Vladimir Putin bilan hududlar masalasini muhokama qilishga tayyor ekanligini ma’lum qildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Ukraina tashqi ishlar vazirining birinchi o‘rinbosari Sergey Kislitsa NBC News telekanaliga bergan intervyusida so‘zlab berdi. Uning ta’kidlashicha, Zelenskiy Ukraina qonunchiligi va jamoatchilik fikrini hisobga olgan holda harakat qiladi.
Kislitsa aytishicha, Ukraina jamoatchiligi tinchlik evaziga hududlarni berishga mutlaqo qarshi. Shu bilan birga, prezident mavzuni faqat bevosita suhbatda ko‘tarishga tayyorligini bildirgan.
Kislitsaning so‘zlariga ko‘ra, Zelenskiy va Putin o‘rtasida hududlar masalasini muhokama qilishga tayyorlik bor. Muzokaralar jarayoni asta-sekin rivojlanmoqda, xavfsizlik kafolatlari bo‘yicha dastlabki loyiha ustida ish olib borilmoqda.
Avvalroq AQSh davlat kotibi Marko Rubio tinchlik bitimi tuzish uchun ikki tomon ham yon berishi kerakligini ta’kidlagan. Unga ko‘ra, tomonlardan biri imtiyoz bermasa, bu tinchlik emas, balki taslim bo‘lish hisoblanadi.
Rossiya tashqi ishlar vaziri Sergey Lavrov esa Zelenskiy va Putin uchrashuvi hozircha rejalashtirilmaganini, chunki kun tartibi hali tayyor emasligini bildirgan. Ukraina tomoni esa Vashingtondagi so‘nggi muloqotlardan so‘ng xavfsizlik kafolatlari va siyosiy yondashuv bo‘yicha ishlar davom etayotganini ma’lum qilmoqda.
Umuman olganda, Kiyev pozitsiyasi qonun va jamoatchilik xohishiga muvofiq, hududlar masalasini faqat yuqori darajadagi bevosita uchrashuvda muhokama qilishga tayyorligini ko‘rsatmoqda. Tashqi maydonda esa keng qamrovli kafolatlar va bosqichma-bosqich siyosiy yechim ustida ishlar olib borilmoqda.

Зеленский напрямую обсуждает территории с Путиным
Президент Украины Владимир Зеленский заявил о готовности обсудить с президентом России Владимиром Путиным вопрос территорий. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом рассказал первый заместитель министра иностранных дел Украины Сергей Кислица в интервью телеканалу NBC News. По его словам, Зеленский действует с учётом украинского законодательства и общественного мнения.
Кислица отметил, что украинское общество категорически против передачи территорий в обмен на мир. При этом президент заявил о готовности поднять этот вопрос только в ходе прямого разговора.
По словам Кислицы, существует готовность к обсуждению вопроса территорий между Зеленским и Путиным. Процесс переговоров постепенно развивается, ведётся работа над первоначальным проектом гарантий безопасности.
Ранее госсекретарь США Марко Рубио подчеркнул, что для заключения мирного соглашения обе стороны должны пойти на уступки. По его мнению, если одна из сторон не пойдёт на уступки, это будет не мир, а капитуляция.
Министр иностранных дел России Сергей Лавров заявил, что встреча Зеленского и Путина пока не запланирована, так как повестка дня ещё не готова. Украинская сторона сообщает, что после последних переговоров в Вашингтоне продолжается работа по гарантиям безопасности и политическому подходу.
В целом позиция Киева соответствует закону и общественному желанию — обсуждать вопрос территорий готовы только на высоком уровне в ходе прямой встречи. На внешнем уровне ведётся работа над широкими гарантиями и поэтапным политическим решением.