Guardamar plyajlarida zaharli moviy ajdaho paydo bo‘ldi
Ispaniyaning Alikante viloyatidagi Guardamar del Segura shahrida kutilmagan holat yuz berdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Shaharning mashhur plyajlarida suv ostida yashovchi zaharli va noyob dengiz jonzoti — “Glaucus atlanticus”, ya’ni “moviy ajdaho” deb ataluvchi kichik shilliqqurt paydo bo‘ldi. Bu haqda mahalliy ommaviy axborot vositalari xabar berdi, shuningdek, CNN nashri ham voqeani yoritdi.
20 avgust kuni Guardamar politsiyasi ijtimoiy tarmoqlardagi sahifasida rasmiy bayonot bilan chiqdi. Unda aholi va sayyohlarning xavfsizligini ta’minlash maqsadida shahar sohillarida vaqtincha suzish man etilgani bildirildi.
“Moviy ajdaho” paydo bo‘lgani sababli barcha plyajlar yopilib, faqat yangi ko‘rsatmalardan so‘ng qayta ochilishi aytildi. Mazkur jonzot tashqi qiyofasi bilan afsonaviy ajdahoga o‘xshashligi sababli shunday nomlangan.
Uning uzunligi atigi uch santimetr bo‘lsa-da, zaharliligi tufayli juda xavfli hisoblanadi. Olimlarning ma’lumotiga ko‘ra, “moviy ajdaho” o‘zidan ancha katta dengiz hayvonlarini yeb, ularning zaharini o‘z tanasida to‘playdi va undan o‘ljasini falaj qilish uchun foydalanadi.
U o‘zidan 300 barobar katta bo‘lgan o‘ljani ham ta’sirsizlantira oladi. Politsiya ogohlantirishicha, ushbu shilliqqurt bilan kontakt inson terisida kuchli kuyish va og‘riqlarga sabab bo‘lishi mumkin.
Shuning uchun mahalliy aholi va sayyohlar qum ustida yoki suvda noodatiy jonzotni ko‘rgan taqdirda unga tegmasliklari zarur. Shahar meri Xose Luis Sayes ham aholini juda ehtiyotkor bo‘lishga chaqirdi.
U: “Unga hatto qo‘lqop bilan ham tegmang. Agar kimdir chaqib olsa, ta’sirlangan joyni darhol sho‘r suv bilan yuvib, tibbiy yordamga murojaat qiling”, dedi.
Bir necha kundan so‘ng plyajlardagi taqiq olib tashlandi va suvga kirishga ruxsat berildi. Biroq mahalliy hokimiyat va mutaxassislar ehtiyot choralariga qat’iy rioya qilish zarurligini ta’kidlashmoqda.
Ma’lumot uchun, Alikante viloyati Ispaniyaning eng mashhur sayyohlik hududlaridan biri hisoblanadi. U quyoshli iqlimi, sof qumli plyajlari va qoyali sohillari bilan millionlab sayyohlarni jalb qiladi.
Ammo “moviy ajdaho”ning paydo bo‘lishi bu hududdagi turizmga salbiy ta’sir ko‘rsatishi mumkin. Qayd etilishicha, mazkur shilliqqurt odatda Atlantika, Tinch va Hind okeanlarining iliq suvlarida uchraydi.
Ular oqim va shamol ta’sirida harakatlanadi. O‘rta Yer dengizida esa uning paydo bo‘lishi juda kam uchraydigan holat hisoblanadi.
Shuning uchun Guardamar shahrida “moviy ajdaho”ning ko‘rinishi tabiatshunoslar uchun ham noodatiy hodisa sifatida baholandi.

На пляжах Гуардамар появился ядовитый синий дракон
В испанском городе Гуардамар-дель-Сегура в провинции Аликанте произошёл неожиданный случай. Об этом сообщил Zamin.uz.
На известных пляжах города появился ядовитый и редкий морской организм, обитающий под водой — «Glaucus atlanticus», или «синий дракончик». Об этом сообщили местные СМИ, а также издание CNN осветило событие.
20 августа полиция Гуардамара опубликовала официальное заявление на своих страницах в социальных сетях. В нём сообщалось, что для обеспечения безопасности жителей и туристов временно запрещено купание на городских пляжах.
Из-за появления «синего дракончика» все пляжи были закрыты и откроются только после новых указаний. Этот организм получил своё название из-за внешнего сходства с мифическим драконом.
Хотя его длина всего три сантиметра, он считается очень опасным из-за своей ядовитости. По данным учёных, «синий дракончик» поедает морских животных гораздо больших размеров, накапливая их яд в своём теле и используя его для парализации добычи.
Он способен обезвредить добычу, которая в 300 раз больше его самого. Полиция предупреждает, что контакт с этим слизнем может вызвать сильные ожоги и боли на коже человека.
Поэтому местным жителям и туристам настоятельно рекомендуется не прикасаться к необычному существу, если они увидят его на песке или в воде. Мэр города Хосе Луис Саэс также призвал всех быть очень осторожными.
Он сказал: «Не трогайте его даже в перчатках. Если кто-то будет ужален, немедленно промойте поражённое место солёной водой и обратитесь за медицинской помощью».
Через несколько дней запрет на пляжах был снят, и купание разрешено. Однако местные власти и специалисты подчёркивают необходимость строгого соблюдения мер предосторожности.
Для справки: провинция Аликанте считается одним из самых популярных туристических регионов Испании. Она привлекает миллионы туристов своим солнечным климатом, чистыми песчаными пляжами и скалистыми берегами.
Однако появление «синего дракончика» может негативно повлиять на туризм в этом регионе. Отмечается, что этот слизень обычно встречается в тёплых водах Атлантического, Тихого и Индийского океанов.
Он перемещается под воздействием течений и ветров. В Средиземном море его появление — очень редкое явление.
Поэтому появление «синего дракончика» в городе Гуардамар было оценено натуралистами как необычное событие.