Noma’lum milliarder Titanik xarobalariga sho‘ng‘moqchi
Amerika Qo‘shma Shtatlarining New York Post nashrining xabar berishicha, ikki yil oldin yuz bergan “Titan” batiskafi bilan bog‘liq fojia natijasida noma’lum milliarder “Titanik” kemasining vayronalariga sho‘ng‘ishni rejalashtirmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu noyob ekspeditsiya uchun u 10 million dollar miqdorida to‘lov qilishga tayyorligini bildirgan. Manbalarning ma’lum qilishicha, ekspeditsiya yaqin ikki hafta ichida boshlanishi mumkin.
Milliarderning ismi oshkor etilmagan, biroq New York Post uni jamoatchilikka yaxshi tanish shaxs deb ta’riflagan. U “Titan” fojiasidan so‘ng “Titanik” kemasi vayronalariga birinchi bo‘lib sho‘ng‘uvchi inson bo‘lishni maqsad qilgan.
Eslatib o‘tish joizki, 2023 yil iyun oyida turistlarni “Titanik” kemasining xarobalariga olib borayotgan “Titan” suvosti kemasi bilan bog‘liq halokat yuz bergan. Aloqa suzib chiqqanidan so‘ng 1 soat 45 daqiqa o‘tib uzilgan va keyinchalik kema portlagani ma’lum bo‘lgan.
Mazkur kemada besh kishi bo‘lgan, ular orasida britan milliarderi Xemish Xarding, pokistonlik tadbirkor Shahzoda Dovud va uning 19 yoshli o‘g‘li Sulaymon, tadqiqotchi Pol-Anri Narjole hamda OceanGate kompaniyasi asoschisi Stokton Rash mavjud edi. Ushbu voqea dunyo miqyosida katta e’tibor qozongan va chuqur iz qoldirgan.

Неизвестный миллиардер хочет нырнуть к обломкам Титаника
По сообщению издания New York Post из Соединённых Штатов Америки, неизвестный миллиардер планирует погружение к обломкам корабля «Титаник» в результате трагедии, связанной с батискафом «Титан», произошедшей два года назад. Об этом сообщает Zamin.uz.
Для этой уникальной экспедиции он выразил готовность заплатить 10 миллионов долларов. По данным источников, экспедиция может начаться в ближайшие две недели.
Имя миллиардера не раскрывается, однако New York Post описывает его как хорошо известную общественности личность. Он поставил себе цель стать первым человеком, который погрузится к обломкам «Титаника» после трагедии с «Титаном».
Стоит напомнить, что в июне 2023 года произошла катастрофа с подводной лодкой «Титан», которая перевозила туристов к обломкам «Титаника». Связь была потеряна через 1 час 45 минут после погружения, а позже стало известно о взрыве судна.
На борту находились пять человек, среди них британский миллиардер Хемиш Хардинг, пакистанский предприниматель Шахзода Давуд и его 19-летний сын Сулейман, исследователь Поль-Анри Наржоле и основатель компании OceanGate Стоктон Раш. Это событие привлекло большое внимание во всём мире и оставило глубокий след.