G‘azoda 240 jurnalist urushda halok bo‘ldi
2023 yil oktyabr oyidan boshlab G‘azo sektorida kamida 240 nafar jurnalist halok bo‘ldi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda "TASS" axborot agentligi ma’lumot berdi. Ma’lumotlarga ko‘ra, qurolli to‘qnashuvlar boshlangandan so‘ng ommaviy axborot vositalari vakillari orasida halok bo‘lganlarning soni 240 nafarga yetgan.
Shuningdek, 2023 yil 4 avgust kuni dunyoning yetakchi ommaviy axborot vositalari yuzdan ortiq jurnalistlari G‘azoga cheklovsiz kirish huquqini talab qilgan petitsiyani imzoladilar. Ushbu hujjatda xorijiy jurnalistlarning mustaqil va erkin ravishda G‘azo hududiga kirishi nafaqat urush jinoyatlarini hujjatlashtirish, balki mojaroni noto‘g‘ri talqin qilishning oldini olish uchun zarurligi ta’kidlangan.
Qo‘shimcha bayonotda aytilishicha, agar jurnalistlarning bu talabi Isroil hukumati va HAMAS rahbarlari tomonidan e’tiborsiz qoldirilsa, OAV xodimlari rasmiy ruxsatsiz G‘azoga kirishga urinishi mumkin. Bu holat hududdagi vaziyatni yanada murakkablashtirishi ehtimoli mavjud.
Shuningdek, jurnalistlarning erkin ishlash huquqi va xavfsizligi xalqaro hamjamiyat tomonidan diqqat bilan kuzatilmoqda. G‘azo sektoridagi vaziyat doimiy ravishda jiddiy e’tibor talab etadi.

В Газе 240 журналистов погибли в войне
Об этом сообщает информационное агентство "ТАСС". По данным, с начала вооружённых столкновений число погибших среди представителей средств массовой информации достигло 240 человек.
Также 4 августа 2023 года более ста журналистов ведущих мировых СМИ подписали петицию с требованием безограниченного доступа в Газу. В этом документе подчёркивается, что независимый и свободный доступ иностранных журналистов в Газу необходим не только для документирования военных преступлений, но и для предотвращения искажения конфликта.
В дополнительном заявлении говорится, что если требование журналистов будет проигнорировано правительством Израиля и руководством ХАМАС, сотрудники СМИ могут попытаться войти в Газу без официального разрешения. Это может усложнить ситуацию в регионе.
Кроме того, право журналистов на свободную работу и безопасность внимательно отслеживается международным сообществом. Ситуация в секторе Газа требует постоянного серьёзного внимания.